Вікіпэдыя:Беларускія традыцыйныя гістарычныя назвы/Сьпіс

Зьвесткі зь Вікіпэдыі — вольнай энцыкляпэдыі
Перайсьці да навігацыі Перайсьці да пошуку

Дадатак да правіла Беларускія традыцыйныя гістарычныя назвы.

У гэты дадатак зьмяшчаюцца пацьверджаныя перайменаваньні. Сьпіс абнаўляецца і дапаўняецца з улікам выяўленьня новых зьвестак.

Афіцыйныя[рэдагаваць крыніцу]

Адміністрацыйна-тэрытарыяльныя адзінкі[рэдагаваць крыніцу]

Беларусь[рэдагаваць крыніцу]

  1. Блудзенскі сельсаветПершамайскі сельсавет (Бярозаўскі раён)
  2. Гасподаўскі сельсаветПершамайскі сельсавет (Дрыбінскі раён)
  3. Германаваслабадзкі сельсаветЧырвонаслабадзкі сельсавет (Рудабельскі раён) ці Краснаслабадзкі сельсавет (Рудабельскі раён)
  4. Дзюрдзеўскі сельсаветКамсамольскі сельсавет (Рэчыцкі раён)
  5. Дрысенскі раёнВерхнядзьвінскі раён
  6. Жываглодавіцкі сельсаветПершамайскі сельсавет (Салігорскі раён)
  7. Заборскі сельсавет (Крупскі раён)Акцябарскі сельсавет (Крупскі раён)
  8. Ігуменскі паветЧэрвеньскі павет
  9. Кабылеўскі сельсаветПершамайскі сельсавет (Рэчыцкі раён)
  10. Кабыльнікаўскі сельсаветАкцябарскі сельсавет (Віцебскі раён)
  11. Кабыльніцкі сельсаветНарацкі сельсавет
  12. Кабылянскі сельсаветАкцябарскі сельсавет (Клічаўскі раён)
  13. Клімавіцкая акругаКалінінская акруга
  14. Койданаўскі раёнДзяржынскі раён (Менская вобласьць)
  15. Менская вобласьць — Мінская вобласьць
  16. Падонкаўскі сельсаветЗнаменскі сельсавет (Лагойскі раён)
  17. Папоўская воласьцьЛенінская воласьць (Гомельскі павет)
  18. Папоўскі сельсавет (Добрускі раён)Ленінскі сельсавет (Добрускі раён)
  19. Папоўскі сельсавет (Лоеўскі раён)Першамайскі сельсавет (Лоеўскі раён)
  20. Прапойскі раёнСлаўгарадзкі раён (Магілёўская вобласьць)
  21. Рудабельская воласьцьАкцябарская воласьць
  22. Рылаўшчынскі сельсаветЧырванагорскі сельсавет ці Краснагорскі сельсавет (Амсьціслаўскі раён)
  23. Сабакінскі сельсаветПершамайскі сельсавет (Шчучынскі раён)
  24. Старобінскі раёнСалігорскі раён
  25. Старчыцкі сельсаветАкцябарскі сельсавет (Салігорскі раён)
  26. Узьніцкі сельсаветЧырвонаслабадзкі сельсавет (Быхаўскі раён) ці Краснаслабадзкі сельсавет (Быхаўскі раён)
  27. Хатаевіцкі сельсаветАкцябарскі сельсавет (Лагойскі раён)
  28. Царковішчанскі сельсаветПралетарскі сельсавет (Касьцюковіцкі раён)
  29. Царкоўнаасавецкі сельсаветЧырвонаасавецкі сельсавет

Бранская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. Паповагорская воласьцьКраснагорская воласьць

Калуская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. Кондраўскі раёнДзяржынскі раён (Калуская вобласьць)
  2. Мокраўскі раёнКуйбышаўскі раён (Калуская вобласьць)
  3. Плохінскі раёнРумянцаўскі раён і Ульянаўскі раён (Калуская вобласьць)
  4. Пясочанскі раёнКіраўскі раён (Калуская вобласьць)

Латвія[рэдагаваць крыніцу]

  1. Рэжыцкі крайРэзэкненскі край

Смаленская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. Гжацкі раёнГагарынскі раён (Смаленская вобласьць)
  2. Парэцкі паветДзямідаўскі павет

Азёры[рэдагаваць крыніцу]

  1. Князь-возераЧырвонае возера

Вуліцы/Завулкі/Плошчы[рэдагаваць крыніцу]

  1. Вуліца Ветраная (Магілёў)Вуліца Ленінская (Магілёў)
  2. Вуліца Койданаўская (Менск)Вуліца Рэвалюцыйная (Менск)
  3. Вуліца Міхайлаўская (Менск)Вуліца Мопраўская (Менск) ці Вуліца Камуністычная (Менск)
  4. Вуліца Фэліцыянаўская (Менск)Вуліца Камсамольская (Менск)
  5. Вуліца Шклоўская (Магілёў)Вуліца Першамайская (Магілёў)
  6. Рынак (Магілёў)Плошча Славы (Магілёў)

Горы[рэдагаваць крыніцу]

  1. Сьвятая (гара)Дзяржынская (гара)

Населеныя пункты[рэдагаваць крыніцу]

Беларусь[рэдагаваць крыніцу]

  1. АдверніцаЧырвоная Слабодка
  2. АлескаяРоза Люксэмбург (вёска) ці Розы Люксэмбург
  3. Амэрыка (Аршанскі раён)Краснапольцы
  4. АсмаленікУдарная (Гомельская вобласьць), Ударнае
  5. БабавозаўшчынаУраджайная (Менская вобласьць)
  6. БалванішкіЗялёны Бор (Гарадзенская вобласьць)
  7. Балвань (Вялікая Балвань + Малая Балвань) — Загорнае (Клецкі раён) ці Загорная
  8. Белы МоргСьветлы (Буда-Кашалёўскі раён)
  9. Бераставіца (Бераставіцкі раён)Пагранічны (пасёлак)
  10. Берасьцяны ЗаводЧапаеўскі (Гомельская вобласьць)
  11. БлудзеньПершамайская (Берасьцейская вобласьць)
  12. БлудзімДзенісовічы
  13. Блячына + БрыкаўшчынаСадовая (Менская вобласьць)
  14. БожадарыБеразоўшчына ці Бярозаўшчына
  15. БяднішкіЗернавая
  16. Воўкавічы (Гомельская вобласьць)Ваўковіцкі КрупецУрыцкае
  17. ВызнаЧырвоная Слабада
  18. ГадзеньЗялёны Бор (Салігорскі раён)
  19. ГалоднічыКраснаазёрнае ці Краснаазёрная
  20. Гаруны (вёска)Свабода (Віцебская вобласьць)
  21. ГасподыПершае Мая (Магілёўская вобласьць) ці Першамайск (Магілёўская вобласьць)
  22. Германава СлабадаЧырвоная Слабада (Рудабельскі раён) ці Красная Слабада (Рудабельскі раён)
  23. ГерманыДняпроўка
  24. ГібайлавічыЗнаменская
  25. Гніліца (Магілёўская вобласьць)Леніна (Краснапольскі раён)
  26. Данілаўская БудаДанілаўка (Ельскі раён)
  27. Двор-ГарадзішчаТэльман ці Тэльмана
  28. ДзёхаўкаНаберажная (Менская вобласьць)
  29. ДзіракіГорная (Менская вобласьць)
  30. ДзюрдзеўКамсамольск (Рэчыцкі раён)
  31. Доргунская ВулькаВусава (Гарадзенская вобласьць)
  32. Доўгі ПамётНавасёлы
  33. ДрысаВерхнядзьвінск
  34. ДурычыЗнаменка (Берасьцейская вобласьць)
  35. ЖываглодавічыПершамайск (Салігорскі раён)
  36. ЗамагільлеРасьсьвет (Салігорскі раён)
  37. ЗлодзінЧырвонабярэжжа
  38. ЗьдзецелДзятлава
  39. ІгуменЧэрвень (горад)
  40. КабылеваПершамайск (Караваціцкі сельсавет)
  41. Кабылінцы ці Кабыленцы ці Кабыльнікі (Дрысенскі раён)Пабеда (Дрысенскі раён)
  42. КабыльлеКастрычніцкая ці Акцябарская (Менская вобласьць)
  43. КабыльнікНарач (Нарачанскі сельсавет)
  44. Кабыльнікі (Віцебскі раён)Акцябарская (Віцебская вобласьць) ці Кастрычнік (Віцебская вобласьць) ці Акцябар (Віцебская вобласьць)
  45. Кабыльнікі (Гарадзенская вобласьць)Клёны (Гарадзенская вобласьць)
  46. Кабыльшчына (Гомельская вобласьць)Палесьсе (Шацілавіцкі раён)
  47. Кабыльшчына (Менская вобласьць)Садоўшчына (Барысаўскі раён)
  48. Кабылянка (Гомельская вобласьць)Расьсьветная (Гомельская вобласьць)
  49. Кабылянка (Асіпавіцкі раён)Знаменка (Магілёўская вобласьць)
  50. Кабылянка (Клічаўскі раён)Акцябарск (Магілёўская вобласьць)
  51. КакальСьветач (Гомельская вобласьць)
  52. Каралі (Сеньненскі раён)Бальшавік (Віцебская вобласьць)
  53. КаростычыХолмічы
  54. КаросьцінНовае Палесьсе (Гомельская вобласьць)
  55. Каты (Бабруйскі раён)Сасновая (Магілёўская вобласьць)
  56. КаўбасічыТурцэвічы
  57. Каўбасы (вёска)Радамля (Гомельская вобласьць)
  58. КачэрычыКіраўск
  59. КашчыцаПершамайскі (Карэліцкі раён)
  60. КішкарэпыМалькевічы
  61. КлапыцічыІскры
  62. КліндупаўкаЧырвонае Возера (Гомельская вобласьць)
  63. КлюндзеўкаВішнёвая (Менская вобласьць) ці Вішнёвае
  64. КныроўкаКалінічы
  65. Князь-ВозераЧырвонае Возера (вёска)
  66. КойданаваДзяржынск
  67. Краснае СялоКраснасельскі
  68. КрысьцінаваПалескі
  69. КурадзічыКазанск
  70. ЛускіКамуна (Гомельская вобласьць) ці Авангард (вёска)
  71. МенскМінск
  72. МнагавершМіроненкі
  73. МондзінаЧаромушкі (Гарадзенская вобласьць)
  74. МордычыЗорычы (Берасьцейская вобласьць)
  75. Навозы (Менская вобласьць)Арэшніца
  76. Новы СтаробінНовастаробінск або Нова-Старобінск, Салігорск
  77. ПагосьцішчаЧырвоны Пасёлак
  78. ПадонкіЗнаменка (Менская вобласьць)
  79. Папоўка (Добрускі раён)Леніна (Добрускі раён)
  80. Папоўка (Лоеўскі раён)Першамайск (Лоеўскі раён)
  81. Папоўшчына (Гомельская вобласьць)Кастрычнік (Хвойніцкі раён)
  82. ПарасятнікіМаячная ці Маячнае
  83. ПаршавічыБярозавічы
  84. ПахабаўшчынаАльбянка
  85. Пляшкі (Гарадзенская вобласьць)Партызанаўка (Гарадзенская вобласьць)
  86. ПоразаўПоразава (Гарадзенская вобласьць)
  87. ПрапойскСлаўгарад
  88. Пузава (Менская вобласьць)Лясная (Менская вобласьць)
  89. Пузавічы (Слонімскі раён)Паўлава (Гарадзенская вобласьць)
  90. ПукаваКамсамольская
  91. ПупелічыКрынічка ці Крынічкі
  92. П’янькаваВішня (Магілёўская вобласьць)
  93. РадзівілімонтыЧырвоная Зорка (Клецкі раён) ці Красная Зьвязда (Менская вобласьць)
  94. РадзілавічыДзяржынск (Лельчыцкі раён)
  95. РакаедаўшчынаПабеднае (Менская вобласьць)
  96. Раманава (Гомельская вобласьць)Барба
  97. Раманава (Магілёўская вобласьць)Леніна (Горацкі раён)
  98. Раманава (Менская вобласьць)Леніна (Слуцкі раён)
  99. Рылавічы (Гомельская вобласьць)Ніканава
  100. Рылаўшчына (Магілёўская вобласьць)Чырвоная Горка (Магілёўская вобласьць) ці Красная Горка (Амсьціслаўскі раён)
  101. Рылаўшчына (Менская вобласьць)Дружба (Менскі раён)
  102. Сабакінцы (раней Забалацьце (Шчучынскі раён)) — Пакроўскае (Гарадзенская вобласьць), Нарбутава (Гарадзенская вобласьць), Першамайская (Першамайскі сельсавет), Першамайск (Гарадзенская вобласьць)
  103. СабачкіСьветлая
  104. СамадураўшчынаРадзіма
  105. СкаблыКлёнаўка (Віцебская вобласьць)
  106. СтарчыцыАкцябар (Салігорскі раён)
  107. Стары ФальваракПабеднае (Гомельская вобласьць)
  108. Суднікі (Койданаўскі раён)Леніна (Койданаўскі раён)
  109. СьвіневаДубраўцы
  110. СьвіневаДубраўцы
  111. Сьвінка (Гарадзенская вобласьць)Малінавая
  112. Сьвінка (Менская вобласьць)Лугавая (Менская вобласьць)
  113. Сьвятое (Рэчыцкі раён)Першамайск (Дзюрдзеўскі сельсавет)
  114. СьвятоцакДзяржынск (Нараўлянскі раён) ці Дзяржынскага
  115. Сьвяты ДухБудзёнаўка (Гарадзенская вобласьць)
  116. СьлепцыЗнаменка (Гомельская вобласьць)
  117. СьмярдзячаКрасіеўка
  118. УзьнікіЧырвоная Слабада (Магілёўская вобласьць)
  119. ХалуіЛіпень (вёска)
  120. ХатаевічыАкцябар (Лагойскі раён)
  121. Хвасты (Гарадзенская вобласьць)Лугавая (Іўеўскі раён)
  122. Царковішча (Касьцюковіцкі раён)Пралетарскае ці Пралетарская
  123. Царкоўе (Буда-Кашалёўскі раён)Саўхозная ці Саўгаснае ці Саўгасная
  124. Царкоўны АсавецЧырвоны Асавец
  125. ЦкуіМарачанка
  126. ЦыцкавічыРасьсьветная (Менская вобласьць)
  127. ЧортаваРасьсьвет (Магілёўская вобласьць)
  128. ШацілкіСьветлагорск (Гомельская вобласьць)
  129. Шляхецкі Камень або Камень ШляхецкіАкцябар (Берасьцейская вобласьць)
  130. Шопа (вёска)Высачаны (Менская вобласьць)
  131. Язвы (Менская вобласьць)Вясёлкі
  132. ЯнаўІванава (Берасьцейская вобласьць)
  133. ЯўтушкавічыПрасьвет (Сьветлагорскі раён)

Бранская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. Папова ГараКрасная Гара (Бранская вобласьць)

Калуская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. ПлохінаРумянцава (Калуская вобласьць) і Ульянава (Калуская вобласьць)
  2. Пясочня (горад)Кіраў (Калуская вобласьць)

Латвія[рэдагаваць крыніцу]

  1. ДзьвінскДаўгаўпілс
  2. РэжыцаРэзэкнэ

Летува[рэдагаваць крыніцу]

  1. ВільняВільнюс
  2. Друскенікі — Друскенінкай
  3. КашадарыКайшадорыс
  4. Лаварышкі — Лаварышкес
  5. КоўнаКаўнас
  6. СьвянцяныШвянчоніс
  7. ТрокіТракай

Польшча[рэдагаваць крыніцу]

  1. Аўгустоў — Аўгустуў
  2. Беласток — Бялыстак
  3. Белая (горад)Белая Падляска ці Бяла Падляска
  4. Гайнаўка — Хайнуўка
  5. Дарагічын (Падляскае ваяводзтва)Драгічын (Падляскае ваяводзтва)
  6. Ружанасток (раней Крывасток ці Табеншчына, Краснасток) — Ружанысток
  7. Новы Двор (Сакольскі павет) — Новы Двур
  8. ХолмХэлм

Смаленская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. ГжацакГагарын (Смаленская вобласьць)
  2. Парэчча (горад)Дзямідаў (горад)
  3. Слабада (гарадзкі пасёлак)Пржавальскае

Неафіцыйныя[рэдагаваць крыніцу]

Адміністрацыйна-тэрытарыяльныя адзінкі[рэдагаваць крыніцу]

Беларусь[рэдагаваць крыніцу]

  1. Амсьціслаўскі паветМсьціслаўскі павет
  2. Амсьціслаўскі раёнМсьціслаўскі раён
  3. Асіпавіцкі раёнАсіповіцкі раён
  4. Асіпавіцкі сельсавет (Асіпавіцкі раён)Асіповіцкі сельсавет
  5. Бешанкавіцкі раёнБешанковіцкі раён
  6. Дзьмітравіцкі сельсавет (Камянецкі раён)Дзьмітровіцкі сельсавет
  7. Каленкавіцкі раёнКалінкавіцкі раён

Населеныя пункты[рэдагаваць крыніцу]

Беларусь[рэдагаваць крыніцу]

  1. АзярычынАзярычына
  2. Алёхнавічы (Менская вобласьць)Аляхновічы (Менская вобласьць)
  3. АмсьціслаўМсьціслаў
  4. АсіпавічыАсіповічы
  5. БаркулабаўБаркулабава
  6. Баўбасаў — Балбасава
  7. БаўсуныБалсуны, Казацкія Балсуны
  8. БелагушаБелавуша
  9. БешанкавічыБешанковічы
  10. БлячынБлячына
  11. Брылёў (Чачэрскі раён)Брылёва (Гомельская вобласьць)
  12. Брынёў (Жыткавіцкі раён)Брынёва
  13. БярэзаньБеразіно
  14. Вішнеў (Гарадзенская вобласьць)Вішнева (Гарадзенская вобласьць)
  15. Вішнеў (Менская вобласьць)Вішнева (Менская вобласьць)
  16. ВобрынаКашчыца
  17. ВоршаОрша
  18. ВярэнаўВоранава
  19. ГарманыГерманы
  20. Грабаў (Жыткавіцкі раён)Грабава (Жыткавіцкі раён)
  21. Дзьмітравічы (Берасьцейская вобласьць)Дзьмітровічы
  22. ДушылаўкаЛеванпольле (Магілёўская вобласьць)
  23. ЖодзінЖодзіна
  24. Зьдзітаў (Зьдзітаўскі сельсавет)Зьдзітава (Зьдзітаўскі сельсавет)
  25. Зьдзітаў (Спораўскі сельсавет)Зьдзітава (Спораўскі сельсавет)
  26. КаленкавічыКалінкавічы
  27. Каты (Хоцімскі раён) (вёска) — Міхайлаўскі (Хоцімскі раён) (пасёлак)
  28. КлапытычыКлапыцічы
  29. КлёнкіІльіч (Гомельскі раён) ці Ільліч (Гомельскі раён)
  30. КойданаўКойданава
  31. КосаўКосава (горад)
  32. КоханаўКоханава
  33. КрашынКрошын
  34. ЛанькаўЛанькава
  35. Ленін (вёска)Леніна (Жыткавіцкі раён)
  36. Лагоўская СлабадаЛугавая Слабада
  37. Міхалёў (Бярэзінскі раён)Міхалёва (Бярэзінскі раён)
  38. Міхалёў (Магілёўская вобласьць)Міхалёва (Магілёўская вобласьць)
  39. МондзінМондзіна
  40. Новы ЛенінНовае Леніна ці Наваленін
  41. ПобалаўПобалава
  42. ПрусінаўПрусінава
  43. ПукаўПукава
  44. РадастаўРадастава
  45. РадашкавічыРадашковічы
  46. Раманаў (Магілёўская вобласьць)Раманава (Магілёўская вобласьць)
  47. Раманаў (Менская вобласьць)Раманава (Менская вобласьць)
  48. СемежаўСемежава
  49. СінінСініло ці Сіняло
  50. СпораўСпорава
  51. СтанькаўСтанькава
  52. ХолыХалуі
  53. ХоўхлаХоўхлава
  54. ШарашоўШарашова ці Шарашэва
  55. ШацілавічыШацілкі

Іншае[рэдагаваць крыніцу]

Адміністрацыйна-тэрытарыяльныя адзінкі[рэдагаваць крыніцу]

Беларусь[рэдагаваць крыніцу]

  1. Алёхнавіцкі сельсаветАляхновіцкі сельсавет
  2. Асмаленіцкі сельсаветУдарненскі сельсавет
  3. Баўбасаўскі сельсавет — Балбасаўскі сельсавет
  4. Баўсунскі сельсаветБалсунскі сельсавет, Казацкабалсунскі сельсавет
  5. Берасьцейская вобласьць — Брэсцкая вобласьць
  6. Берасьцейскі раён — Брэсцкі раён
  7. Воўкавіцкі сельсавет (Гомельскі раён)Урыцкі сельсавет
  8. Вызьненскі пасялковы саветЧырвонаслабадзкі пасялковы савет
  9. Вызьненскі раёнЧырвонаслабадзкі раён
  10. Вызьненскі сельсавет (Вызьненскі раён)Чырвонаслабадзкі сельсавет (Чырвонаслабадзкі раён)
  11. Вызьненскі сельсавет (Салігорскі раён)Чырвонаслабадзкі сельсавет (Салігорскі раён)
  12. Вялейская вобласьць — Вілейская вобласьць
  13. Вялейскі павет (Віленская губэрня) — Вілейскі павет
  14. Вялейскі раёнВілейскі раён
  15. Вярэнаўскі раёнВоранаўскі раён
  16. Вярэнаўскі сельсаветВоранаўскі сельсавет
  17. Гарадзенская вобласьць — Гродзенская вобласьць
  18. Гарадзенская губэрня — Гродзенская губэрня
  19. Гарадзенскі раён — Гродзенскі раён
  20. Дарагічынскі паветДрагічынскі павет
  21. Дарагічынскі павет (1918—1939)Драгічынскі павет (1918—1939)
  22. Дарагічынскі раёнДрагічынскі раён
  23. Дарагічынскі сельсаветДрагічынскі сельсавет
  24. Дурыцкі сельсаветЗнаменскі сельсавет (Берасьцейскі раён)
  25. Зьдзецельскі раёнДзятлаўскі раён
  26. Зьдзецельскі сельсаветДзятлаўскі сельсавет
  27. Ігуменскі раёнЧэрвеньскі раён
  28. Карпілаўскі раён (цэнтар Карпілаўка) — Акцябарскі раён (Гомельская вобласьць)
  29. Качэрыцкі раёнКіраўскі раён (Магілёўская вобласьць)
  30. Крашынскі сельсаветКрошынскі сельсавет
  31. Крычаўская акругаКалінінская акруга
  32. Маладэчанскі павет — Маладзечанскі павет
  33. Маладэчанскі раёнМаладзечанскі раён
  34. Маладэчанская вобласьць — Маладзечанская вобласьць
  35. Менская губэрня — Мінская губэрня
  36. Менскі павет (Менская губэрня) — Мінскі павет
  37. Наваградзкае ваяводзтва (1921—1939) — Навагрудзкае ваяводзтва
  38. Наваградзкі павет — Навагрудзкі павет
  39. Наваградзкі павет (Менская губэрня) — Навагрудзкі павет
  40. Наваградзкі раён — Навагрудзкі раён
  41. Пузавіцкі сельсаветПаўлаўскі сельсавет (Слонімскі раён)
  42. Радзівілімонтаўскі сельсаветКрасназьвёздаўскі сельсавет
  43. Рудабельскі раён (цэнтар Рудабелка) — Акцябарскі раён (Гомельская вобласьць)
  44. Рудабельскі сельсаветАкцябарскі сельсавет (Акцябарскі раён)
  45. Стаўпецкі раёнСтаўбцоўскі раён
  46. Хвойнаўскі сельсаветХойнаўскі сельсавет
  47. Хвойніцкі раёнХойніцкі раён
  48. Хольскі сельсаветЛіпеньскі сельсавет
  49. Шарашоўскі сельсаветШарашэўскі сельсавет
  50. Шаркоўшчынскі раён — Шаркаўшчынскі раён
  51. Шацілавіцкі раёнСьветлагорскі раён
  52. Янаўскі раён (Берасьцейская вобласьць)Іванаўскі раён (Берасьцейская вобласьць)

Бранская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. Паповагорскі раёнКраснагорскі раён (Бранская вобласьць)

Смаленская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. Вяліскі раён — Веліскі раён
  2. Парэцкае гарадзкое паселішчаДзямідаўскае гарадзкое паселішча
  3. Парэцкі раён (Смаленская вобласьць)Дзямідаўскі раён (Смаленская вобласьць)
  4. Слабадзкое гарадзкое паселішчаПржавальскае гарадзкое паселішча

Населеныя пункты[рэдагаваць крыніцу]

Беларусь[рэдагаваць крыніцу]

  1. АшмянаАшмяны
  2. Берасьце — Брэст ці Брэст-Літоўск ці Берасьце над Бугам
  3. БягомельБягомль
  4. ВялейкаВілейка
  5. ГорадняГродна
  6. ДарагічынДрагічын (Берасьцейская вобласьць)
  7. ЗаходніЗападны
  8. Каралеўшчына (Віцебская вобласьць)Крулеўшчына
  9. КобрыньКобрын
  10. КрупкаКрупкі
  11. МаладэчнаМаладзечна
  12. НаваградакНавагрудак
  13. НовалукомальНовалукомль
  14. ПружанаПружаны
  15. РудабелкаАкцябарскі (Гомельская вобласьць)
  16. РужанаРужаны
  17. СеннаСянно
  18. СмаргоніСмаргонь
  19. СтоўпцыСтоўбцы
  20. ХвойнаХойна
  21. ХвойнікіХойнікі
  22. ШаркоўшчынаШаркаўшчына

Смаленская вобласьць[рэдагаваць крыніцу]

  1. ВяліжВеліж

Заўвагі[рэдагаваць крыніцу]

  • назва — геаграфічны аб’ект некалькі разоў пераймяноўваўся;
  • назва — геаграфічнаму аб’екту вярнулі гістарычную назву на афіцыйным узроўні.