Найвышэйшая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013 году

Зьвесткі зь Вікіпэдыі — вольнай энцыкляпэдыі
Перайсьці да навігацыі Перайсьці да пошуку

Вышэйшая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013 году — 23-і розыгрыш чэмпіянату Беларусі ў вышэйшай лізе праходзіў з 30 сакавіка да 1 сьнежня. Чэмпіёнам восьмы раз запар (і дзясяты раз у сваёй гісторыі) стаў клюб БАТЭ.

Фармат[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Упершыню чэмпіянат у вышэйшай лізе праходзіў у два этапы зь дзяленьнем на шасьцёркі пасьля дзьвюх колаў[1]. Шэсьць найлепшых клюбаў у трэцім і чацьвертым колах спаборнічалі за чэмпіёнства, а астатнія шэсьць — за права застацца ў вышэйшай лізе. Каманда, якая заняла ў другой шасьцёрцы перадапошняе месца (11-е агулам), згуляла з другой камандай першай лігі за месца ў вышэйшай лізе ў сэзоне 2014 году[2] (гульні адбудуцца 4 і 8 сьнежня). Кожная каманда згуляла 32 матчы: 22 на першым этапе і 10 на другім. Апошнюю каманду вышэйшай лігі заменіць пераможца першай. Усе пункты, набраныя камандамі ў першым этапе, улічваліся на другім этапе.

Клюбам вышэйшай лігі было дазволена заяўляць па 5 легіянэраў, а грамадзяне краінаў мытнага саюзу (Казахстан і Расея) не лічыліся легіянэрамі[3].

Клюбы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

У вышэйшай лізе прымалі ўдзел 12 клюбаў: да 11 клюбаў, якія выступалі ў чэмпіянаце 2012 году, далучыўся магілёўскі «Дняпро» — пераможца спаборніцтваў у першай лізе.

Каманда Горад Стадыён Умяшчальнасьць Вынік у 2012 годзе
БАТЭ Барысаў Гарадзкі 5402 1
Белшына Бабруйск Спартак 3700 7
Гомель Гомель Цэнтральны 14 307 4
Дняпро Магілёў Спартак 7350 Першая ліга, 1
Дынама Берасьце Берасьцейскі 10 162 8
Дынама Менск Трактар[4] 17 600 3
Менск Менск Тарпэда 1600 6
Нафтан Наваполацак Атлянт 4500 9
Нёман Горадня Нёман 8500 5
Славія Мазыр Юнацтва 5353 10
Тарпэда-БелАЗ Жодзін Тарпэда 6524 11
Шахцёр Салігорск Будаўнік 4200 2

Табліца[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Першы этап[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

М Каманда Г В Н П Мячы Пкт Заўвагі
1 Шахцёр Салігорск 22 15 4 3 35–13 49 Другі этап за 1—6 месцы
2 БАТЭ Барысаў 22 15 3 4 46–17 48
3 Дынама Менск 22 9 7 6 30–26 34
4 Гомель 22 9 7 6 25–20 34
5 Нёман Горадня 22 8 6 8 23–23 30
6 Тарпэда-БелАЗ Жодзін 22 8 4 10 26–28 28
7 Белшына Бабруйск 22 7 7 8 24–28 28 Другі этап за 7—12 месцы
8 Менск 22 6 7 9 21–27 25
9 Дынама Берасьце 22 6 6 10 18–30 24
10 Дняпро Магілёў 22 6 5 11 20–29 23
11 Нафтан Наваполацак 22 4 9 9 19–29 21
12 Славія Мазыр 22 3 7 12 16–33 16
Менскае «Дынама» знаходзіцца ў табліцы вышэй за «Гомель» па выніках гульняў паміж сабой (1:0, 2:1)
«Тарпэда»-БелАЗ знаходзіцца ў табліцы вышэй за «Белшыну» па выніках гульняў паміж сабой (0:1, 3:1)

Другі этап[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

За 1—6 месцы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

М Каманда Г В Н П Мячы Пкт Заўвагі
1 БАТЭ Барысаў 32 21 4 7 61–25 67 Другі кваліфікацыйны раўнд Лігі чэмпіёнаў 2014—2015 гадоў
2 Шахцёр Салігорск 32 17 7 8 44–26 58 Другі кваліфікацыйны раўнд Лігі Эўропы 2014—2015 гадоў
3 Дынама Менск 32 15 9 8 44–33 54 Першы кваліфікацыйны раўнд Лігі Эўропы 2014—2015 гадоў
4 Нёман Горадня 32 13 8 11 34–30 47
5 Тарпэда-БелАЗ Жодзін 32 12 6 14 33–38 42
6 Гомель 32 11 7 14 34–40 40

За 7—12 месцы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

М Каманда Г В Н П Мячы Пкт Заўвагі
7 Белшына Бабруйск 32 15 8 9 42–38 47[a]
8 Дынама Берасьце 32 11 7 14 32–41 40
9 Менск 32 10 8 14 36–40 38
10 Нафтан Наваполацак 32 9 10 13 29–41 37
11 Дняпро Магілёў 32 9 6 17 28–42 33 Плэй-оф за месца ў вышэйшай лізе
12 Славія Мазыр 32 5 8 19 24–47 23 Вылет у першую лігу

Плэй-оф за месца ў вышэйшай лізе[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

4 сьнежня
8 сьнежня
Дняпро Магілёў 3:1
0:0
Гарадзея

Вынікі гульняў[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Першы этап[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Гаспадары \ Госьці БАТ Блш Гом Дня ДБр ДМн Мен Наф Нём Сла ТЖд Шах
БАТЭ 2:0 1:2 3:1 3:2 1:1 2:1 3:0 2:0 6:1 2:0 4:0
Белшына 0:1 1:1 3:1 1:0 1:1 0:0 1:0 2:2 2:2 1:3 1:1
Гомель 3:2 1:3 0:0 2:0 1:2 2:0 1:1 2:0 2:1 0:0 0:1
Дняпро 2:1 0:1 2:1 0:0 2:0 2:2 1:2 3:1 1:0 0:4 2:0
Дынама Берасьце 0:0 1:0 1:1 2:0 0:2 1:1 2:1 1:1 1:0 2:1 0:1
Дынама Менск 1:2 2:0 1:0 2:1 3:2 3:0 1:1 0:2 0:0 1:2 1:1
Менск 0:1 2:1 0:0 1:0 2:0 1:2 1:2 1:0 1:1 0:0 0:1
Нафтан 1:5 3:3 0:0 2:1 1:2 0:0 1:1 0:0 0:0 0:2 0:1
Нёман 2:1 2:1 2:0 1:1 2:0 3:1 0:2 1:0 2:0 1:1 0:1
Славія 0:1 0:1 1:2 0:0 1:1 3:2 2:3 1:1 1:0 0:3 0:2
Тарпэда-БелАЗ 0:3 0:1 1:3 1:0 2:0 2:3 2:1 0:3 1:1 0:1 0:3
Шахцёр 0:0 3:0 0:1 2:0 5:0 1:1 4:1 2:0 2:0 2:1 2:1

Другі этап[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

За 1—6 месцы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Гаспадары \ Госьці БАТ Гом ДМн Нём ТЖд Шах
БАТЭ 2:0 2:1 1:0 0:1 2:2
Гомель 0:1 1:4 0:1 1:2 1:3
Дынама Менск 2:1 3:1 1:2 0:0 1:0
Нёман 1:0 1:2 0:1 3:0 2:1
Тарпэда-БелАЗ 1:3 2:1 0:1 0:0 1:0
Шахцёр 0:3 1:2 0:0 1:1 1:0

За 7—12 месцы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Гаспадары \ Госьці Блш Дня ДБр Мен Наф Сла
Белшына 1:1 0:4 3:1 1:0 2:1
Дняпро 1:5 3:0 1:0 0:2 0:1
Дынама Берасьце 0:1 0:1 1:0 1:1 3:1
Менск 2:3 1:0 3:1 4:0 1:1
Нафтан 0:1 1:0 1:3 2:1 2:1
Славія 0:1 2:1 0:1 1:2 0:1
Каманда гаспадароў пазначаная ў левым слупку

Статыстыка[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Найлепшыя бамбардзіры[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Месца Гулец Каманда Галоў
1 Віталь Радзівонаў БАТЭ Барысаў 14
2 Дзьмітры Асіпенка Шахцёр Салігорск 12
3 Антон Матвеенка Гомель 10
Аляксандар Паўлаў БАТЭ Барысаў 10
Мікалай Сігневіч Дынама Берасьце 10
Эрнан Фігерэда Дынама Менск 10
7 Раман Васілюк Менск 9
Міхаіл Гардзяйчук Белшына Бабруйск 9
Дзяніс Лапцеў Славія Мазыр 9
Павел Сітко Шахцёр Салігорск 9
11 Сяргей Крывец БАТЭ Барысаў 8
Аляксей Рыяс Шахцёр Салігорск 8
13 Ягор Зубовіч Нёман Горадня, Нафтан Наваполацак 7
Ігар Крывабок Нафтан Наваполацак 7
15 Генадзь Блізьнюк Гомель 5
Вячаслаў Глеб Тарпэда-БелАЗ Жодзін 6
Вадзім Дземідовіч Белшына Бабруйск 6
Віталь Кібук Менск 6
Кастын Курэля Дынама Менск 6
Мікалай Януш Шахцёр Салігорск 6

Найлепшыя асыстэнты[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Месца Гулец Каманда Перадачаў
1 Раман Васілюк Менск 8
2 Аляксандар Глеб БАТЭ Барысаў 7
Віталь Радзівонаў БАТЭ Барысаў 7
Ігар Стасевіч Дынама Менск 7
5 Міхаіл Гардзяйчук Белшына Бабруйск 6
Юры Каламыц Шахцёр Салігорск 6
Сяргей Крывец БАТЭ Барысаў 6
Павал Няхайчык БАТЭ Барысаў 6
Міноры Сата Дынама Берасьце 6
Аляксей Сучкоў Тарпэда-БелАЗ Жодзін 6
Юры Чонка Нафтан Наваполацак 6
12 Яраслаў Багуноў Белшына Бабруйск 5
Віталь Булыга Дняпро Магілёў 5
Аляксандар Валадзько БАТЭ Барысаў 5
Вячаслаў Глеб Тарпэда-БелАЗ Жодзін 5
Максім Лісавы Дняпро Магілёў 5
Аляксандар Мацюхевіч Дынама Берасьце 5
Аляксандар Паўлаў БАТЭ Барысаў 5
Раман Сарокін Белшына Бабруйск 5
Мурат Хотаў Нафтан Наваполацак 5

Хет-трыкі[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Дата Гулец Каманда Супраціўнік Вынік
12 траўня Дзьмітры Платонаў Тарпэда-БелАЗ Жодзін Славія Мазыр 3:0[5]
3 жніўня Віталь Радзівонаў БАТЭ Барысаў Нафтан Наваполацак 5:1
23 лістапада Аляксандар Гаўрушка Белшына Бабруйск Дняпро Магілёў 5:1

Найлепшыя гульцы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Беларуская фэдэрацыя футболу вызначыла найлепшых гульцоў па выніках чэмпіянату:

Зборныя чэмпіянату[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Па вэрсіі Беларускай фэдэрацыі футболу[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Каманда «А»[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Амплюа Гулец Каманда
Бр Сяргей Чэрнік Нёман Горадня
Аб Алег Вераціла Дынама Менск
Аб Сяргей Паліцевіч Дынама Менск
Аб Яўген Постнікаў Шахцёр Салігорск
Аб Ягор Філіпенка БАТЭ Барысаў
ПА Сяргей Балановіч Шахцёр Салігорск
ПА Аляксандар Глеб БАТЭ Барысаў
ПА Сяргей Крывец БАТЭ Барысаў
ПА Аляксандар Паўлаў БАТЭ Барысаў
Нап Дзьмітры Асіпенка Шахцёр Салігорск
Нап Віталь Радзівонаў БАТЭ Барысаў

Каманда «Б»[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Амплюа Гулец Каманда
Бр Андрэй Гарбуноў БАТЭ Барысаў
Аб Мікалай Кашэўскі Шахцёр Салігорск
Аб Павел Рыбак Нёман Горадня
Аб Слабадан Сімавіч Дынама Менск
Аб Аляксандар Шагойка Белшына Бабруйск
ПА Аляксандар Карніцкі Гомель
ПА Павел Савіцкі Нёман Горадня
ПА Павел Сітко Шахцёр Салігорск
ПА Ігар Стасевіч Дынама Менск
Нап Раман Васілюк Менск
Нап Мікалай Сігневіч Дынама Берасьце

Па вэрсіі газэты «Прессбол»[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Каманда «А»[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Амплюа Гулец Каманда
Бр Сяргей Чэрнік Нёман Горадня
Аб Сяргей Канцавы Дынама Менск, Гомель
Аб Яўген Постнікаў Шахцёр Салігорск
Аб Ягор Філіпенка БАТЭ Барысаў
ПА Аляксандар Валадзько БАТЭ Барысаў
ПА Аляксандар Глеб БАТЭ Барысаў
ПА Сяргей Крывец БАТЭ Барысаў
ПА Ігар Стасевіч Дынама Менск
ПА Эрнан Фігерэда Дынама Менск
Нап Дзьмітры Асіпенка Шахцёр Салігорск
Нап Віталь Радзівонаў БАТЭ Барысаў

Каманда «Б»[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Амплюа Гулец Каманда
Бр Юры Цыгалка Шахцёр Салігорск
Аб Эдгар Аляхновіч БАТЭ Барысаў
Аб Юры Каламыц Шахцёр Салігорск
Аб Павел Рыбак Нёман Горадня
ПА Міхаіл Гардзяйчук Белшына Бабруйск
ПА Аляксандар Карніцкі Гомель
ПА Аляксандар Паўлаў БАТЭ Барысаў
ПА Яўген Савасьцьянаў Нёман Горадня
ПА Павел Сітко Шахцёр Салігорск
Нап Генадзь Блізьнюк Гомель
Нап Раман Васілюк Менск

Найлепшыя судзьдзі[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Заўвагі[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

  1. ^ «Белшына» пазбаўленая 6 пунктаў за сыстэматычнае невыкананьне рашэньняў камітэту па статусе і пераходах гульцоў

Крыніцы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Вонкавыя спасылкі[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]