Вагон мэтро тыпу Д
| Тып Д | |
|---|---|
| 81-702 | |
| Вытворца | |
| Пэрыяд выпуску | 1955—1963 |
| Усяго выраблена | 662 |
| Нумарацыя | 807—1000, 2001—2468 |
| Тара | 36,2 т |
| Даўжыня | 19 166 мм |
| Шырыня | 2700 мм |
| Вышыня | 3695 мм |
| Хуткасьць | 75 км/ч |
| Паскарэньне/замядленьне | 1,0 м/с²/1,0 м/с² |
| Тып тормазу | рэастатны |
| Магутнасьць | 4×72 кВт |
| Дыямэтар колаў | 900 |
| Пасажыраёмістасьць | 264 |
| Выкарыстоўваецца | Маскоўскі мэтрапалітэн Пецярбурскі мэтрапалітэн Кіеўскі мэтрапалітэн Новасыбірскі мэтрапалітэн |
Вагоны мэтрапалітэна тыпу Д сэрыйна выпускаліся ў 1955—1963 гадах. У 1949 годзе былі пабудаваны прататыпы М5 з нумарамі 401—406, пазьней 501—506, пазьней 601—606, пазьней 701—706 з прысваеньнем тыпу УМ5, пазьней 801—806 Мыцішчанскім машынабудаўнічым заводам. Эксплюатаваліся ў Маскоўскім мэтрапалітэне да 1995 году, у Пецярбургскім мэтрапалітэне да 1992 году і ў Кіеўскім мэтрапалітэне да 1969 году. Таксама тры вагона такога тыпу выкарыстоўваліся ў дэпо Новасыбірскага мэтрапалітэну у якасьці службовых (лябараторыя СЦБ і яе суправаджэньне). Асноўнымі адрозьненьнямі ад вагонаў тыпу Г было істотнае памяншэньне масы вагона і паляпшэньне электрычнага абсталяваньня. Усяго было выпушчана 662 вагона гэтага тыпу, якія атрымалі нумары з 807 па 1000 і з 2001 па 2468. На сапраўдны момант амаль усе зь іх сьпісаны і толькі некалькі дзясяткаў зь іх працуюць у Пецярбургскім мэтрапалітэне і некаторых іншых у якасьці кантактна-акумулятарных электравозаў ці грузавых вагонаў.
Выпушчаныя вагоны
[рэдагаваць | рэдагаваць код]| Год | выпушчаных вагонаў | Нумары | Нататкі |
|---|---|---|---|
| Вагон мэтро тыпу М5 і УМ5 | |||
| 401—406 | 1951 год: вагоны №№ 401—406 перанумараваны ў №№ 501—506. 1953 год: вагоны №№ 501—506 перанумараваны ў №№ 601—606. 1953 год: вагоны №№ 601—606 перанумараваны ў №№ 701—706 з прысваеньнем тыпу УМ5. 1955 год: вагоны №№ 701—706 перанумараваны ў №№ 801—806. | ||
| Вагон мэтро тыпу Д | |||
| 807—825 | |||
| 826—895 | |||
| 896—965 | |||
| 966—1000; 2001—2035 | Вагон № 2018 першы вагон у СССР з гофрамі. | ||
| 2036—2113 | |||
| 2114—2198 | |||
| 2199—2298 | |||
| 2299—2418 | |||
| 2419—2468 | |||
Вонкавыя спасылкі
[рэдагаваць | рэдагаваць код]
| ||||||||||||||||||||