Кубак ЭГФ

Зьвесткі зь Вікіпэдыі — вольнай энцыкляпэдыі
Перайсьці да навігацыі Перайсьці да пошуку
Кубак Эўрапейскай гандбольнай фэдэрацыі

Ку́бак ЭГФ (па-ангельску: EHF Cup), да 1993 Кубак ІГФ — афіцыйнае спаборніцтва мужчынскіх гандбольных клюбаў у Эўропе. З сэзону 2012—13 рокаў розыгрыш аб’яднаны з Кубкам кубкаў ЭГФ.

Адбор камандаў, якія ўдзельнічаюць у Лізе чэмпіёнаў, а таксама этап, зь якога яны стартуюць, вызначаецца рэйтынгам ЭГФ.

Пераможцы[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Рок Фінал Паўфінал
Чэмпіён Вынік Другое месца
1981—82
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Гумэрсбах
23:14 Сьцяг Югаславіі
Жэлезьнічар
Сьцяг Чэхаславаччыны
Славія Прага
Сьцяг Швайцарыі
Пфадзі Вінтэртур
1982—83
Падрабязьней
Сьцяг СССР
ЗТР Запарожжа
23:16 / 22:20 Сьцяг Швэцыі
Карльскруна
1983—84
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Гросвальштат
16:15 / 20:19 Сьцяг Даніі
Глядсаксэ
1984—85
Падрабязьней
Сьцяг Румыніі
Мінаўр Бая Марэ
22:17 / 14:18 Сьцяг СССР
ЗТР Запарожжа
1985—86
Падрабязьней
Сьцяг Вугоршчыны
Раба Вашаш Д’ёр
23:17 / 20:24 Сьцяг Гішпаніі
Алікантэ
1986—87
Падрабязьней
Сьцяг СССР
Гранітас Коўна
23:23 / 18:18 Сьцяг Гішпаніі
Атлетыка Мадрыд
1987—88
Падрабязьней
Сьцяг Румыніі
Мінаўр Бая Марэ
20:21 / 23:20 Сьцяг СССР
Гранітас Коўна
1988—89
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Дусэльдорф
17:12 / 15:18 Сьцяг Нямеччыны
Форвэртс Франкфурт
1989—90
Падрабязьней
Сьцяг СССР
СКІФ Краснадар
25:27 / 29:13 Сьцяг Югаславіі
Пралетэр Зрэнянін
1990—91
Падрабязьней
Сьцяг Югаславіі
Борац Банья Лука
20:15 / 23:24 Сьцяг Расеі
ЦСКА Масква
1991—92
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Валяў-Масэнгайм
23:25 / 22:20 Сьцяг Беларусі
СКА Менск
1992—93
Падрабязьней
Сьцяг Гішпаніі
Кантабрыя
24:20 / 26:20 Сьцяг Нямеччыны
Баер Дармаген
1993—94
Падрабязьней
Сьцяг Гішпаніі
Альзіра Авідэса
23:19 / 21:22 Сьцяг Аўстрыі
Ліндэ Лінц
Сьцяг Гішпаніі
Эльгар’яга Бідасоа
Сьцяг Румыніі
Сьцяўа Бухарэст
1994—95
Падрабязьней
Сьцяг Гішпаніі
Гранальерс
26:24 / 23:21 Сьцяг Расеі
Палёт Чалябінск
Сьцяг Славеніі
Горэнье
Сьцяг Нямеччыны
Гамэльн
1995—96
Падрабязьней
Сьцяг Гішпаніі
Гранальерс
28:18 / 28:27 Сьцяг Украіны
Шахтэр Данецк
Сьцяг Харватыі
Задар Гортан
Сьцяг Нямеччыны
Фленсбург-Гандэвіт
1996—97
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Фленсбург-Гандэвіт
22:25 / 30:17 Сьцяг Даніі
Вірум Соргенфры
Сьцяг Гішпаніі
Акадэмія Актавіё Віга
Сьцяг Гішпаніі
Гранальерс
1997—98
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Кіль
23:25 / 26:21 Сьцяг Нямеччыны
Фленсбург-Гандэвіт
Сьцяг Расеі
ЦСКА Масква
Сьцяг Харватыі
Бродамэркур
1998—99
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Магдэбург
22:30 / 31:22 Сьцяг Гішпаніі
Вальядалід
Сьцяг Нямеччыны
Лемга
Сьцяг Нарвэгіі
Санэф’ёрд
1999—20
Падрабязьней
Сьцяг Харватыі
Мэткавіц Ямба
24:22 / 23:25 Сьцяг Нямеччыны
Фленсбург-Гандэвіт
Сьцяг Партугаліі
Брага
Сьцяг Славеніі
Прэвэнт Словень Градэц
2000—01
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Магдэбург
27:27 / 26:22 Сьцяг Харватыі
Мэткавіц Ямба
Сьцяг Гішпаніі
Бідасоа Ірун
Сьцяг Ісьляндыі
Гаўкар
2001—02
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Кіль
36:29 / 24:28 Сьцяг Гішпаніі
Барсэлёна
Сьцяг Нямеччыны
Валяў-Масэнгайм
Сьцяг Нямеччыны
Гальдар
2002—03
Падрабязьней
Сьцяг Гішпаніі
Барсэлёна
35:23 / 33:26 Сьцяг Расеі
Лукойл-Дынама Астрахань
Сьцяг Вугоршчыны
Дунафэр
Сьцяг Гішпаніі
Альтэя
2003—04
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Кіль
32:28 / 27:19 Сьцяг Гішпаніі
Альтэя
Сьцяг Румыніі
Дынама Бухарэст
Сьцяг Расеі
Лукойл-Дынама Астрахань
2004—05
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
ТУСЭМ Эсэн
22:30 / 31:22 Сьцяг Нямеччыны
Магдэбург
Сьцяг Нямеччыны
Гумэрсбах
Сьцяг Расеі
Лукойл-Дынама Астрахань
2005—06
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Лемга
30:29 / 25:22 Сьцяг Нямеччыны
Фрыш Аўф Гэпінгэн
Сьцяг Францыі
Крэтэй
Сьцяг Нямеччыны
Гумэрсбах
2006—07
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Магдэбург
30:30 / 31:28 Сьцяг Гішпаніі
Арагон
Сьцяг Швайцарыі
Грасхопэр
Сьцяг Даніі
Ск’ерн
2007—08
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Нордгарн
31:27 / 29:30 Сьцяг Даніі
Капэнгаген
Сьцяг Гішпаніі
Арагон
Сьцяг Славеніі
Цымас Копэр
2008—09
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Гумэрсбах
29:28 / 26:22 Сьцяг Славеніі
Горэнье
Сьцяг Швайцарыі
Санкт Отмар Санкт Гален
Сьцяг Гішпаніі
Арагон
2009—10
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Лемга
24:18 / 28:30 Сьцяг Швайцарыі
Кадэтэн Шафгаўзэн
Сьцяг Гішпаніі
Натурхаўз Ля Рыёха
Сьцяг Нямеччыны
Фленсбург-Гандэвіт
2010—11
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Фрыш Аўф Гэпінгэн
23:21 / 30:26 Сьцяг Нямеччыны
Гросвальштат
Сьцяг Гішпаніі
Натурхаўз Ля Рыёха
Сьцяг Нямеччыны
Лемга
2011—12
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Фрыш Аўф Гэпінгэн
34:28 / 26:26 Сьцяг Францыі
Дункерк
Сьцяг Нямеччыны
Райн-Нэкар Лёвэн
Сьцяг Нямеччыны
Магдэбург
2012—13
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Райн-Нэкар Лёвэн
26:24 Сьцяг Францыі
Нант
Сьцяг Даніі
Твіс Хольстэбра
Сьцяг Нямеччыны
Фрыш Аўф Гэпінгэн
2013—14
Падрабязьней
Сьцяг Вугоршчыны
Пік Сэгед
29:28 Сьцяг Францыі
Манпэлье
Сьцяг Нямеччыны
Фюксэ Бэрлін
Сьцяг Румыніі
Канстанца
2014—15
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Фюксэ Бэрлін
30:27 Сьцяг Нямеччыны
Гамбург
Сьцяг Даніі
Ск’ерн
Сьцяг Славеніі
Горэнье
2015—16
Падрабязьней
Сьцяг Нямеччыны
Фрыш Аўф Гэпінгэн
32:26 Сьцяг Францыі
Нант
Сьцяг Гішпаніі
Гранальерс
Сьцяг Францыі
Шамбэры Савой

Вонкавыя спасылкі[рэдагаваць | рэдагаваць крыніцу]

Commons-logo.svg Кубак ЭГФсховішча мультымэдыйных матэрыялаў