Арыель (спадарожнік Урана)
Выгляд
| спадарожнік Урана | |
| Гісторыя адкрыцьця | |
|---|---|
| Першаадкрывальнік | Уільям Ласел |
| Дата адкрыцьця | 1851 |
| Арбітальныя характарыстыкі | |
| Вялікая паўвось | 190 900 км[1] |
| Эксцэнтрысытэт | 0,0012 |
| Арбітальны пэрыяд | 2,52 дня |
| Нахіл арбіты | 0,260° |
| Фізычныя характарыстыкі | |
| Дыямэтар | 1157,8 ± 1,2 |
| Плошча паверхні | 4 211 300 км² |
| Маса | (1,35 ± 0,12)x1021 кг |
| Шчыльнасьць | 1,67 кг/м³ |
| Прыскарэньне вольнага паданьня | 0,27 м/с² |
| Пэрыяд вярчэньня вакол сваёй восі | сынхранізаваны |
| Альбэда | 0,35 |
| Бачная зорная велічыня | 14,4 |
| Тэмпэратура паверхні | 58 К (−215°C) |
| Атмасфэра | адсутнічае |
Арыэль — чацьвёрты па велічыні спадарожнік Урана. Адкрыты 24 кастрычніка 1851 году брытанскім астраномам У.Ласэлам. Названы ў гонар гераіні паэмы Аляксандра Поўпа.
Крыніцы
[рэдагаваць | рэдагаваць код]Лтаратура
[рэдагаваць | рэдагаваць код]- Laskar, J. and Jacobson, R.A. (1987) ``GUST86. An analytical ephemeris of the Uranian satellites, Astronomy & Astrophysics 188, 212.
Вонкавыя спасылкі
[рэдагаваць | рэдагаваць код]- Uranian Satellite Fact Sheet (анг.)