Tesla Model 3
| Тэсла Мадэль Тры | |
| Агульныя зьвесткі | |
|---|---|
| Вытворца | Tesla, Inc. |
| Гады вытворчасьці | з 2017 |
| Месца вытворчасьці | |
| Зьнешні выгляд | |
| Кляса | кампактны бізнэс-аўтамабіль (D) |
| Кузаў | 4-дзьверны сэдан |
| Кампанаваньне |
|
| Колькасьць дзьвярэй | |
| Сілавы блёк | |
| Рухавік | індукцыйны матор, сынхронная машына |
| Электрарухавік | сынхронны рэактыўны электрарухавік з пастаянным магнітам |
| Трансьмісія | 1-хуткасная зь фіксаваным лікам 9:1 |
| Электраакумулятар | 54, 62, 75, 82 кВт·г літа-іённы |
| Запас акумулятару |
|
| Прывад | |
| Габарыты | |
| Колавая база | 2875 мм |
| Даўжыня | 4694 мм |
| Шырыня | 1849 мм |
| Вышыня | 1443 мм |
| Маса |
|
| Максымальная хуткасьць | |
| Гісторыя | |
| Дызайнэр | Франц фон Гольцгаўзэн |
| Падобныя | Aion S BMW i3 Hatchback BMW i3 (G28) BMW i4 BYD Qin Chevrolet Bolt Renault Zoé Nissan Leaf Opel Ampera-е Volkswagen ID.3 Polestar 2 |
Tesla Model 3 (па-беларуску: Тэсла Мадэль Тры) — электрычны кампактны чатырохдзьверны сэдан, які выпускаецца кампаніяй Tesla, Inc. з 2017 року. З пачатку 2020 року Model 3 стала найпрадаванейшым электрамабілем у гісторыі.
Абнаўленьне
[рэдагаваць | рэдагаваць код]Абнаўленьне Tesla Model 3 (пад кодавай назвай «Highland») — гэта значнае абнаўленьне ў сярэдзіне цыклу, якое ўключае ў сябе зьнешнія зьмены для лепшай аэрадынамікі, значна больш ціхі і палепшаны салон з амбіентным падсветкай, новае рулявое кола без падручнікаў (замест яго выкарыстоўваюцца сэнсарныя кнопкі), вэнтыляваныя сядзеньні і тэхналягічныя паляпшэньні, такія як экран для задняга пасажыра, пры гэтым захоўваючы асноўныя характарыстыкі і запас ходу, але з палепшаным камфортам і вытанчанасьцю.
Мінуўшчына
[рэдагаваць | рэдагаваць код]Распрацоўка мадэлі пачалася ў 2007 року пад назвай «Блакітная зорка»[a].
Мадэль 3 была прадстаўленая 31 сакавіка 2016 року, і за содні кампанія атрымала больш за 115 000 замоваў — болей, чым агульная колькасьць дагэтуль прададзеных аўтамабіляў «Тэслы». За першы тыдзень колькасьць перадзамоваў дасягнула 325 000 машынаў. У траўні Tesla выпусьціла акцыі на суму 2 млрд $ЗША, каб фінансаваць выпуск да 2018 року 500 000 сумарных адзінак Model S, Model X і Model 3.
У 2018 року «Тэсла» выпускала 5000 аўтамабіляў за тыдзень.
У 2019 року на ўсе адмены «Мадэлі 3» (акрамя «Стандартнай») стаў дапомна ўсталёўвацца аўтапілёт. У лютым мадэль абышла Chevrolet Volt паводле колькасьці продажаў электрамабіляў з магчымасьцю зарадкі ад вонкавай крыніцы току(en) у ЗША. У 2020 року мадэль абышла Nissan Leaf паводле колькасьці продажаў у сьвеце.
Вытворчасьць
[рэдагаваць | рэдагаваць код]Tesla выпускае Мадэль 3 на заводзе ў Фрыманце (Каліфорнія).
Заўвагі
[рэдагаваць | рэдагаваць код]- ↑ Па-ангельску: BlueStar
Крыніцы
[рэдагаваць | рэдагаваць код]Вонкавыя спасылкі
[рэдагаваць | рэдагаваць код]| Тып | 2000-я | 2010-я | 2020-я | ||||||||||||||||||
| 8 | 9 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 0 | 1 | ||||||||
| Кампактны бізнэс-аўтамабіль | Model 3 | ||||||||||||||||||||
| Сярэднепамерны люксавы аўтамабіль | Model S | Model S | Model S | ||||||||||||||||||
| Кампактны ўседарожнік | Model Y | ||||||||||||||||||||
| Спартовы ўседарожнік | Model X | Model X | |||||||||||||||||||
| Родстэр | Roadster | Roadster | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
| Гэта — накід артыкула. Вы можаце дапамагчы Вікіпэдыі, пашырыўшы яго. |