Cz52
Выгляд
| Cz52 | |
|---|---|
| Тып | Паўаўтаматычны пісталет |
| Краіна паходжаньня | Чэхаславакія |
| Гісторыя выкарыстаньня | |
| Пэрыяд выкарыстаньня | 1952 - 1982 |
| Гісторыя вытворчасьці | |
| Канструктар | Ян Кратачвіл, Яраслаў Кратачвіл |
| Вытворца | Česká Zbrojovka Uherský Brod |
| Адзінак створана | каля 200 000 |
| Характарыстыкі | |
| Вага | 0.95 кг (без набойніка) |
| Даўжыня | 209 мм |
| Даўжыня ствала | 120 мм |
| Патрон | 9×19 мм Para |
| Пачатковая хуткасьць кулі: |
480 м/с |
| Прыцэльная далёкасьць |
50 м |
| Від боясілкаваньня | набойнік на 8 набояў |
| Прыцэл | адкрыты |

Cz52 — паўаўтаматычны пісталет распрацаваны ў пачатку пяцідзясятых гадоў для чэхаславацкага войска. Пісталет Cz52 распрацаваў канструктар Ян Кратачвіл (Jan Kratochvil) разам з братам Яраславам, яны працавалі на заводзе Ceska Zbrojovka у горадзе Страконіцэ. У 1952 годзе пісталет быў прыняты на ўзбраеньне войска Чэхаславаччыны.
Першапачаткова пісталет Cz52 быў распрацаваны пад патрон 9x19 мм Парабэльлюм, аднак у шасьцідзясятых гадах было прынята рашэньне аб уніфікацыі боепрыпасаў у краінах Варшаўскай Дамовы, у выніку чаго пісталет быў перароблены пад патрон 7,62×25 мм.