Гісторыя Лебедзева: розьніца паміж вэрсіямі

Зьвесткі зь Вікіпэдыі — вольнай энцыкляпэдыі
Змесціва выдалена Змесціва дададзена
Аб’яднаць
Maks 100 (гутаркі | унёсак)
Скасаваньне праўкі 1741075 удзельніка 195.50.31.213 (гутаркі); 1)Не ўказана прычына аб'яднаньня, 2)Калі ўважліва...
Радок 1: Радок 1:
{{Аб’яднаць|Лебедзева}}
'''[[Лебедзева]]''' — [[мястэчка]] [[Ашмянскі павет|гістарычнай Ашмяншчыны]]. Першы пісьмовы ўспамін пра Лебедзева зьмяшчаецца ў даравальнай грамаце [[Ягайла|Ягайлы]], якую ён падпісаў на Троцкае, Мінскае і Полацкае княжаньні брату князю [[Скіргайла Альгердавіч|Скіргайлу]] «''пад нашею печатью завесистою''», і датуецца [[25 красавіка]] [[1387]].
'''[[Лебедзева]]''' — [[мястэчка]] [[Ашмянскі павет|гістарычнай Ашмяншчыны]]. Першы пісьмовы ўспамін пра Лебедзева зьмяшчаецца ў даравальнай грамаце [[Ягайла|Ягайлы]], якую ён падпісаў на Троцкае, Мінскае і Полацкае княжаньні брату князю [[Скіргайла Альгердавіч|Скіргайлу]] «''пад нашею печатью завесистою''», і датуецца [[25 красавіка]] [[1387]].



Вэрсія ад 09:16, 20 верасьня 2014

Лебедзевамястэчка гістарычнай Ашмяншчыны. Першы пісьмовы ўспамін пра Лебедзева зьмяшчаецца ў даравальнай грамаце Ягайлы, якую ён падпісаў на Троцкае, Мінскае і Полацкае княжаньні брату князю Скіргайлу «пад нашею печатью завесистою», і датуецца 25 красавіка 1387.

Владислав Божиею милостию Король Польский и Литовский и Руский и иныхъ земель государь чинимъ славно и знаемо и даемъ ведомо всемъ, кто коли сию грамоту видитъ а любо слышитъ прочитая. Богъ дал намъ всего много, а ныне язь и со своимъ братомъ со княземъ Скиригайломъ умыслили есмы и приимаемъ Божий даръ честно по Божию изволению и его Пречистой Матери Девицы Богородицы Марии. Ажъ ся намъ то прилучило тая вера приняти и держати, прото мы обещаемъ и слюбуемъ нашему брату князю Скиригайлу, и нялися есмы крепко блюсти его княженья, и державы подъ братомъ нашимъ князем Скиригайломъ, чтожъ и ныне держитъ братъ наш гнязь Скиригайло въ Литовской земле княженье Троцкое, всего ми того подъ братомъ нашимъ не подисковати а не обидети к ни которымъ временемъ не отнимати, ни злобою а ни которымъ гневомъ, не слушати ми лихихъ людей, кто коли на него молвитъ тому веры не няти, а брата ми своего не утаити, сказати ми ему лихо и добро, а держати ми его выше всей наше братьи, и слушати его боле всех своих приятелей и братьи, а всякому ми делу исправа ему чинити и его людемъ, а въ обиду ми брата своего князя Скиригайла не выдати, кто коли его приобидитъ любо братъ а любо иные которые люди, стати ми за своего брата крепко, во всемъ обида его правити. Такожъ на руской стороне городъ Менескъ Литовскогожъ княженья весь и со всеми людьми и съ землею и со всякою пошлиною и съ доходомъ и князи служебные, тымъ всемъ володети князю Скиргайлу брату нашему. Такожъ волость Свислочь и съ данью и съ землею и с людьми и со всемъ доходомъ, такожъ Бобруескъ обе половины и съ данью и съ землею и съ людьми и со всеми доходы, такожъ и Речица вся и весь доход и дань, такожъ Любечь есь и люди и земля и весь доходъ и съ данью, такожъ Пропошескъ весь и люди и земля и весь доходъ и вся дань серебреная, такожъ и Любошаны и съ данью и съ людьми и земля и весь доходъ, такожъ Игумена и вся дань и люди и земля и доходъ весь, такожъ Логожескъ весь и Рылова доля, люди и села и земля и дань Рылова и есь доходъ, такожъ Логоская дань и люди и весь доходъ, што Воишвилтъ держал, то есва по слову учинила и доспела есва монастырь, церковь святаго Ивана, и прилучила есва къ церкви на веки святому Иоанну Предтечи, и далъ мой братъ князь Скиригайло всю ту дань, что ни есть дохода, дань серебреная, бобры, белки, и лукна вся и люди вси, а что отлучила есва святой церкви, тую истную дань съ людьми и со всякимъ доходомъ, того нама не порушити никоторымъ деломъ, а ни приобидети ни одним пенеземъ, а хто приобидитъ или отъиметъ отъ святого Ивана церкви, тотъ будетъ проклятъ и въ сей векъ и въ будущи, а то есва учинила себе на память а святому Ивану въ честь и славу. Такожъ село Лебедево, што и къ Лебедеву тягло и тягнетъ и што Лебедевская волостка, люди си и села тая околица, такожъ Дмитриево село Груздовица, Анцыпорово село и Сколубино и Тургенево село, тые чытыре села и што къ нимъ тягло и тягнетъ. Тыми городы и селы и всеми людьми володети князю Скиргайлу. [1]
Лебедзева ў канцы ХІХ ст.
Асноўны артыкул: Паўстаньне 1830—1831 гадоў на Маладэчаншчыне
  • 13 красавіка 1831: паўстанцкі атрад Міхала Ходзькі, што ішоў з боку Вільні, вызваліў Маладэчна з-пад расейскай улады. Жыхары мястэчка сабраліся на галоўнай плошчы і абвясьцілі пра стварэньне паўстанцкага атрада, які будзе вясьці барацьбу за вольнасьць роднай зямлі. Паўстанцы актыўна дзейнічалі на тэрыторыі да Маладэчна.
  • 1847: у складзе Віленскай губэрні (Вялейскі павет).
Асноўны артыкул: Паўстаньне 1863 году на Маладэчаншчыне
Файл:Lebiedzieva. Лебедзева (1897).jpg
Выява Лебедзева, 1897 год

Крыніцы

  1. ^ Грамата вялікага князя Ягайлы ад 28 красавіка 1387 году яго брату Скіргайлу; надрукаваная: Jakubowski J. Opis Księstwa Trockiego z 1387 r. // Przegląd Historyczny. 1907. T.V. Z.1. S. 44—46.
  2. ^ Гісторыя Беларусі: У 6 т. Т. 2. Беларусь у перыяд Вялікага Княства Літоўскага (А. Вабішчэвіч і інш.); рэдкал. М. Касцюк (гал. рэдактар і інш. - Мн.: Экаперспектыва, 2008. С. 302. 685 с; іл., )
  3. ^ Юры Туронак. Нежаданая рэспубліка

Літаратура