Вікіпэдыя:Форум

Зьвесткі зь Вікіпэдыі — вольнай энцыкляпэдыі

Для TemplateStyles старонка Вікіпэдыя:Форум/styles.css мусіць мець мадэль зьместу „Vyčištěné CSS“ (цяперашняя мадэль — „wikitext“).

Скарачэньне:
ВП:Ф
Архівы

  • be-tarask: Тут Вы можаце абмеркаваць тэхнічныя і арганізацыйныя пытаньні Вікіпэдыі. Агульныя пытаньні, якія датычацца ўсіх праектаў Фундацыі «Вікімэдыя», лепей абмяркоўваць на Мэта-Вікі, паведамленьні пра праграмныя памылкі — на phabricator.wikimedia.org.

    Калі ласка, дадавайце новыя пытаньні ўверсе старонкі, адказы зьмяшчайце ў адпаведнай сэкцыі. Калі ласка, заўсёды выкарыстоўвайце подпіс (~~~~).

    Адказы і пытаньні ня будуць пакідацца на гэтай старонцы навечна. Яны будуць перанесеныя ў архіў ці ў больш спэцыялізаваныя старонкі.

  • en: Requests for the bot flag should be made on this page. This wiki uses the standard bot policy, and allows global bots and automatic approval of certain types of bots. Other bots should apply below, and then request access from a steward if there is no objection.

Вікісустрэча ЦУЭ-2024: наміную сабе

Таксама зьбіраюся на Cустрэчу Вікімэдыі Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы-2024, якая пройдзе 20—22 верасьня ў Турэччыне. Планую зрабіць даклад па інтэграцыі Commons з сайтамі музэяў на прыкладзе userscript які я зрабіў https://gitlab.com/vitaly-zdanevich-extensions/moneymuseum-by-wikimedia-commons

і

https://opendata.stackexchange.com/questions/21572/wikimedia-commons-during-file-upload-can-i-get-a-categories-from-my-previousl/21573#21573 а таксама закрануць userstyles на пракладзе https://github.com/vitaly-zdanevich/wikipedia-userstyle-dark-minimum

Vitaly Zdanevich (гутаркі) 07:37, 27 траўня 2024 (+03)[адказаць]

Карыстайцеся беларускай раскладкай клявіятуры. Літары „і“ ды „с“ адрозныя ад падобных лацінскіх „i“ ды „c“. --Taravyvan Adijene (гутаркі) 10:52, 27 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю Uwelir (гутаркі) 07:42, 28 траўня 2024 (+03)[адказаць]

Вікісустрэча ЦУЭ-2024

Вітаю! Як маецеся? Зьбіраюся на Сустрэчу Вікімэдыі Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы-2024, якая пройдзе 20—22 верасьня ў Турэччыне. Мяркую зрабіць прэзэнтацыю Беларускіх Вікікрыніцаў ад Удзельнік:Gleb Leo, бо той ня зможа патрапіць на мерапрыемства. Буду ўдзячны за падтрымку ад Вікісуполкі Беларусі тут на форуме пад маім допісам. Рэгістрацыя на Вікісустрэчу доўжыцца да 23:45 15 чэрвеня (UTC+3). Маю досьвед папярэдняга ўдзелу ў Вікісустрэчы ЦУЭ ў 2019 годзе і летась. Усялякая падача 2-й заяўкі на ўдзел у Вікісустрэчы таксама вітаецца, бо для Беларусі вылучана 2 месцы. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 20:36, 26 траўня 2024 (UTC+3)

Падтрымліваю --Dymitr 21:33, 26 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Калі Удзельнік:Gleb Leo ня можа зрабіць прэзентацыю, гэта можна зрабіць online. Лепш рабіце сваю ўласную презэнтацыю. --Jarash (гутаркі) 22:37, 26 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Пра магчымасьць удзелу анлайн мне не паведамілі. Але, верагодна, я да таго часу нават у такім фармаце не змагу, то бок прыдзецца чакаць яшчэ які-небудзь год. Для мяне самога дзіўна, што Вікікрыніцы будзе прадстаўляць чалавек, які ніякай актыўнасьці там не праявіў, і загадка, ці ён зможа адказаць на пытаньні слухачоў. Тым ня менш, калі ёсьць жаданьне ды магчымасьць, няхай ужо прадстаўляе: горш ад гэтага дакладна ня стане. Gleb Leo (гутаркі) 08:46, 27 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю Vitaly Zdanevich (гутаркі) 04:15, 27 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --magnus108 08:44, 27 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю--Хомелка (гутаркі) 10:08, 27 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю, 097ллл (гутаркі) 11:10, 27 траўня 2024 (+03)[адказаць]
Карыстайцеся беларускай раскладкай клявіятуры. Літары «і» ды «с» адрозныя ад падобных лацінскіх «i» ды «c». --Taravyvan Adijene (гутаркі) 11:18, 28 траўня 2024 (+03)[адказаць]

Семинар о конфликте интересов

Извините за использование не языка раздела; чем богата

Уважаемые коллеги, 14 марта в [16:30 CET/18:30 Москва/20:30 Душанбе, Ташкент, Алматы/21:30 Бишкек] Асаф Бартов (Senior Program Officer Фонда Викимедиа) проведёт семинар по конфликту интересов. Ожидаемая длительность семинара - полтора часа, его основная суть -- как не бояться конфликта интересов, а управлять им. Я верю, что этот вопрос актуален для сообщества, по собственному опыту считаю семинар полезным, и приглашаю всех заинтересованных к участию.

Семинар будет проходить с синхронным переводом на русский язык, будет записан и в дальнейшем опубликован. В рамках семинара Асаф планирует сделать акцент на контексте взаимодействия неформальных групп.

Те, кто не сможет принять участие лично (или опасается делать это), могут задать вопросы заранее через форму https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScruBi-IZ05EXTVxksY1urnlO5LkgkZef_Oip9ZD0XM6QoFWA/viewform (никакие персональные данные не собираются). Семинар пройдёт в zoom: https://wikimedia.zoom.us/j/81642755551?pwd=c9AgaApnwCNlfvKyFGQR4pFG8KNEih.1 ID 816 4275 5551 passw 759214

Lvova (гутаркі) 10:15, 11 сакавіка 2024 (+03)[адказаць]

Уже сегодня, через три часа. Надеюсь, до встречи! Lvova (гутаркі) 15:31, 14 сакавіка 2024 (+03)[адказаць]

Даведкавыя старонкі Вікісховішча

Вітаю! Як маецеся? Пераклаў 22 дапаможныя старонкі даведкі Вікісховішча, у тым ліку такія ключавыя, як Дапамога:Зьмест (c:Help:Contents/be-tarask), Вікісховішча:Выбар дазволу (c:Commons:Choosing a license/be-tarask), Вікісховішча:Свабода панарамы (c:Commons:Freedom of panorama/be-tarask) і Вікісховішча:Як выкрыць парушэньні аўтарскага права (c:Commons:How to detect copyright violations/be-tarask). Буду ўдзячны за вычытку і выпраўленьні. З найлепшымі пажаданьнямі,—Удзельнік:W 16:44, 22 студзеня 2024 (UTC+3)

Выдаленьне парамэтраў у картках

З улікам таго, што меў магчымасьць асабіста пераканацца ў тым, што на Вікізьвестках «парадак» прыкладна такі ж самы як і на Вікісховішчы (т.б. ніякі), выступаю катэгарычна супраць выдаленьня запоўненых у картках зьвестак прынамсі датычна ўсяго, зьвязанага зь Беларусьсю. У гэтым лякальным праекце ёсьць значна больш магчымасьцяў адсочваць вандалізм і спыняць тролінг. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 12:44, 28 лістапада 2023 (+03)[адказаць]

Я разумею про што вы кажыце, таму падтрымліваю вашую прапанову. --Ліцьвін (гутаркі) 14:15, 28 лістапада 2023 (+03)[адказаць]
Kazimier Lachnovič, а можаце паказаць на канкрэтных прыкладах, што ў Вікізьвестках ёсьць вандалізм ці тролінг на тэмы, зьвязаныя зь Беларусьсю? Бо ў вашых адкатах Вазаў розьніца выключна ў партрэтах, уся астатняя «выдаленая» інфармацыя цалкам супадае зь лякальным праектам. --Red_Winged_Duck 21:41, 28 лістапада 2023 (+03)[адказаць]
Канкрэтны прыклад, па якім асабіста я ўжо ня маю нейкай завялікай цікаўнасьці да адпаведнага праекту: d:Wikidata:Administrators' noticeboard/Archive/2021/12#Nationalistic (more precise chauvinistic) POV pushing by user Cukrakalnis in Q668988 with ignoring the reliable sources provided on the talk page. Зрэшты, а які, увогуле, сэнс выдаляць з картках такія запоўненыя парамэтры, як даты і месца нараджэньня, партрэты і подпісы да іх? Пагаджуся хіба, што гэта мае сэнс у выпадку такіх парамэтраў, як колькасьць насельніцтва, плошча ды іншых падобных зьвестак, якія маюць тэндэнцыі рабіцца састарэлымі. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 21:54, 28 лістапада 2023 (+03)[адказаць]
Калі даты і месцы нараджаньня бяруцца зь Вікізьвестак, то адпаведныя катэгорыі («Нарадзіліся…», «Памерлі…») дадаюцца аўтаматычна, чаго няма пры ручным дадаваньні. Для месцаў нараджэньня таксама аўтаматычна прыводзяцца актуальныя на той момант адміністрацыйныя адзінкі. Пры гэтым, калі нейкай катэгорыі «Нарадзіліся ў…» на цяперашні момант не існуе, але яна будзе створаная пазьней, то патрэбныя артыкулы трапяць у яе аўтаматычна. Прыклад, артыкул Лукаш Бэндэ апошні раз рэдагаваўся ў 2021 годзе, але трапіў у катэгорыю Катэгорыя:Нарадзіліся ў Кобрынскім павеце Расейскай імпэрыі, калі зьявіцца (і будзе дададзеная ў адпаведны элемэнт Вікізьвестак) катэгорыя Катэгорыя:Нарадзіліся ў Шчакоцку ён аўтаматычна пяройдзе туды без патрэбы нешта мяняць ў артыкуле. --Red_Winged_Duck 22:11, 28 лістапада 2023 (+03)[адказаць]
Дзякую за падрабязнае тлумачэньне. Наконт датаў нараджэньня/сьмерці дакладна мушу пагадзіцца, наконт месцаў — мабыць, таксама (хоць тут могуць быць нюансы зь дзяржаўнай прыналежнасьцю, але калі гэта так зручна, то няхай, будзем адсочваць). Аднак хацелася б, каб да выдаленьня астатніх запоўненых парамэнтраў ставіліся з асьцярогай. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 22:28, 28 лістапада 2023 (+03)[адказаць]

Вікіманія і Вікісховішча

Вітаю! Як маецеся? 1) Пераклаў старонку пра «Вікіманію-2024», якая пройдзе ўлетку ў польскім Кракаве (wikimania:2024:Wikimania/be-tarask). Таксама пераклаў старонку пра стыпэндыі для яе наведваньня, падача на якія доўжыцца да 18 сьнежня паводле ціхаакіянскага часу, то-бок да 15:00 19 сьнежня паводле менскага часу (wikimania:2024:Scholarships/be-tarask). Буду ўдзячны за паведамленьне тут і ў Тэлеграме пра намер і падачу заяўкі, каб узяць удзел у «Вікіманіі». 2) Сярод іншага, скончыў пераклад 17 правілаў і 27 рэкамэндацыяў Вікісховішча (c:Commons:Policies and guidelines/be-tarask), які пачаў 2 студзеня з шаблёну (c:Template:Commons policies and guidelines/be-tarask). Буду ўдзячны за вычытку і выпраўленьні. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 16:18, 26 лістапада 2023 (UTC+3)

Кансэнсус

Паспрабую яшчэ раз патлумачыць існасьць правіла Вікіпэдыя:Кансэнсус, якое дзее ўва ўсіх больш-менш сур'ёзных моўных разьдзелах: ані адзін удзельнік, ані нейкая група ўдзельнікаў ня могуць зьмяніць кансэнсус (т.б. апошнюю стабільную вэрсію артыкулаў, правілаў або сьцягоў), калі яны ня ў стане а) абгрунтаваць аб'ектыўную патрэбу такога зьмяненьня, б) пераканаць апанэнта(ў) праз сапраўдны годныя аргумэнты (а ня нейкую імітацыю абмеркаваньня) або дасягнуць кампрамісу, в) паказаць, што паводзіны апанэнта(ў) адпавядаюць ВП:НЯЧУЮ — у выпадку, калі няма згоды. Калі хтосьці мае сумнеў у маім тлумачэньні, то ён можа зьвярнуцца да хоць-якога вартага даверу ўдзельніка хоць-якога буйнога разьдзелу. Калі камусьці гэтае правіла не падабаецца, то скасаваць яго цяпер можна толькі праз дасягненьне кансэнсусу. Калі хтосьці будзе парушаць гэтае правіла (т.б. далей парушаць гэтае правіла), то гэта скончыцца для яго вельмі кепска, бо гэта ёсьць дэструктыўнымі паводзінамі, скіраваным на падрыў нармальнага функцыянаваньня гэтага моўнага разьдзелу, і магу толькі параіць адразу скардзіцца ў Фундацыю, што ад вас патрабуюць прытрымлівацца гэтага правіла — паглядзім, што вам адкажуць (хоць маю пэўнасьць, што адказ вам наўрад ці спадабаецца). --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 23:51, 25 кастрычніка 2023 (+03)[адказаць]

Здаецца вам тлумачаць ужо амаль усе удзельнікі нашай суполкі, што вы чарговы раз парушаеце правілы. І, дарэчы, парушэньні кансэнсусу распачалі вы самі, пачаўшы зьмяняць назвы артыкулаў, не зважаючы на меркаваньні іншых (галасаваньне па звароце старой назвы было прынятае, але яно не выкананае, бо блякуецца вамі). Гэта трэцяе галасаваньне, дзе вы не прызнаеце вынікі большасьці і тлумачыце правілы, так як вам падабаецца. У апошнім галасаваньні Вікіпэдыя:Галасаваньні/Правіла абраньня адмінаў, вы наогул замянілі вынік (6 за, 2 - супраць), які напісаў я, карыстаючыся правіламі вікіпэдыі, на свой (можа варта было выдаліць усё галасаваньне, каб не пакідаць сьлядоў?). Дарэчы, вы як адмін, павінны былі сачыць і падвесьці вынікі яго яшчэ 22.10.2023, аднак проста ігнорылі гэта ці не выконвалі сваёй працы? Людзей якія выказваюць сваю думку і спрабуюць з вамі дыскутаваць, вы проста блякуеце. Блякаваньне W на 6 месяцаў (!) мне падаецца дэструкцыйным і шкодным ў той час, калі тут і так мала актыўных карыстальнікаў. Удзельнік ствараў шмат патрэбных артыкулаў для суполкі і Беларусі. Не выключаю, што пасьля гэтых радкоў вы і мяне заблякуеце, бо ўвесь час толькі гэтым і пагражаеце, калі не маеце нармальных аргумэнтаў. Ніхто не зьбіраецца адбіраць у вас пакуль уладу, бо ўсе бачаць, што вы робіце шмат працы тут. Але людзі хочуць, каб была магчымасьць мяняць кіраўніцтва час ад часу. Так робіцца ў краінах Эўропы, ці ў гарадзкім самакіраваньні. Так робіцца ў некаторых іншамоўных вікіпэдыях. Гэта было здаецца патлумачана ў пачатку апошняга галасаваньня. Гэта вынесьлі на галасаваньне, усе, хто хацеў - выказаліся і абмеркавалі пытаньне. Патлумачце, калі ласка, як можна знайсьці кансэнсус па іншаму? Пункт А, на які вы спасылаецеся быў дастаткова абгрунтаваны, ваш пункт Б - таксама быў прыведзены (адзін чалавек адмовіўся ад свайго голасу супраць, значць быў перакананы падчас дыскусіі.

У выніку, супраць выказаліся два чалавекі - якія абраныя працаваць тут адмінамі, бо голас удзельніка Bocianski не улічваецца, як чалавека, які не рабіў унёску на працягу 6 месяцаў. Па вашаму выходзіць, што 6 чалавек, што прагаласавалі за зьмены - ідыёты і не разумеюць за што галасавалі? --Stary Jolup (гутаркі) 00:32, 26 кастрычніка 2023 (+03)[адказаць]

Першае, заклік да нейкіх кансультацыяў перад праўкамі не адпавядае Вікіпэдыя:Будзьце рашучымі. Другое, наяўны стан артыкулаў цалкам адпавядае вынікам папярэдняга абмеркаваньня-галасаваньня (якая фармулёўка — такі і вынік, не падабаецца — гэта вашыя праблемы, бо далі тую фармулёўку, якую далі). Другое, вы цалкам праігнаравалі напісанае мной раней наконт Вікіпэдыя:Кансэнсус, як і ігнаравалі раней мае спробы абмяркоўваць прапанаванае правіла пра абраньне адміністратараў. Калі вы і далей будзеце марнаваць такім жа спосабам мой час і нэрвы (ігнаруючы выказанае мной раней, т.б. ВП:НЯЧУЮ), то так, мне давядзецца спыніць вашыя дэструктыўныя паводзіны, якія адцягваць ад асноўнай мэты Вікіпэдыі — напісаньня і дапаўненьня артыкулаў. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 01:13, 26 кастрычніка 2023 (+03)[адказаць]
«Пункт А, на які вы спасылаецеся быў дастаткова абгрунтаваны» — тады варта было падсумаваць адпаведныя адказы пад [1]. Зьмена голасу — як і самі галасы без абгрунтаваньняў — згодна з Вікіпэдыя:Кансэнсус нічога ня значаць. Таму у выніку маем толькі адзін голас ініцыятара-парушальніка. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 01:19, 26 кастрычніка 2023 (+03)[адказаць]
Калі ласка, пакажыце мне правілы, дзе ў галасаваньні, акрамя голасу ўдзельніка, павінна быць абавязковае абмеркаваньне? Інакш выходзіць, што абраньне і вас адмінам - несапраўднае, бо большасьць за вас галасавала без аргумэнтаваньня Вікіпэдыя:Адміністрацыя. Толькі 2 чалавекі нешта напісалі. І, дарэчы, абіралі вас ўжо пасьля прыняцьця правілаў кансэнсусу, на які вы спасылаецеся. Ці гэта не тое? Хочацца разабрацца --Stary Jolup (гутаркі) 01:28, 26 кастрычніка 2023 (+03)[адказаць]
Вікіпэдыя:Чым не зьяўляецца Вікіпэдыя#Вікіпэдыя — не экспэрымэнт у сфэры дэмакратыі: «асноўным спосабам дасягненьня кансэнсусу зьяўляецца абмеркаваньне, а не галасаваньне». Вікіпэдыя:Кансэнсус: «разьвязкі ў Вікіпэдыі прымаюцца не паводле колькасьці ўдзельнікаў, «якія зазірнулі» і «якія прагаласавалі», а на падставе прыведзеных аргумэнтаў... галасаваньне хутчэй пачынае абмеркаваньне, а не завяршае яго. Сапраўдны кансэнсус выпрацоўваецца менавіта ў выніку дыскусіі. Таму пры правядзеньні апытаньня адказы мусяць падмацоўвацца аргумэнтацыяй». Калі няма ўдзельнікаў, якія б аргумэнтавана выказваліся супраць нейкага зьмяненьня (аргумэнтавана не пагаджаліся зь якасьцю адказаў на іх аргумэнты), то так — тады няма перашкоды кіравацца тэхнічным рэглямэнтам галасаваньняў. Зрэшты, у маім выпадку ўсе, хто выказаўся «за» зрабілі гэта з пэўнай аргумэнтацыяй, якую ніхто не паспрабаваў аспрэчыць. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 01:43, 26 кастрычніка 2023 (+03)[адказаць]

Білоруські вікіпедисти мають виступити за свободу писемності

Тобто за відміну цього закону w:uk:Закон_про_єдину_графічну_основу.

Якщо білоруські вікіпедисти не підтримують Сталіна і Путіна.

Ужо маем добра распрацаваны артыкул Лацінка + паступова дадаем лацінкавыя назвы у карткі артыкулаў (прыклады: Менск, Янка Купала, Пагоня). Жыхары акупаваных Расеяй тэрыторыяў аб'ектыўна ня маюць нейкіх магчымасьцяў уплываць на расейскія г.зв. «законы». --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 13:48, 5 кастрычніка 2023 (+03)[адказаць]

Вікісустрэча пра вынікі Сустрэчы Вікімэдыі ЦУЭ

Вітаю! Як маецеся? 12 кастрычніка маю правесьці справаздачную сустрэчу беларускіх вікіпэдыстаў пра вынікі ўдзелу у Сустрэчы Вікімэдыі Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы, што прайшла 15—17 верасьня ў Грузіі. Месца: Цэнтральная навуковая бібліятэка імя Якуба Коласа (вул. Сурганава, д. 15) каля станцыі мэтро «Акадэмія навук». Час: 18:30—20:00. Падрабязьней на старонцы Вікіпэдыя:Вікісустрэчы/42. Буду ўдзячны за ўдзел. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 18:02, 22 верасьня 2023 (UTC+3)

Запыт тлумачэньня ў Мэта-Вікі наконт галасаваньня

Вітаю! Як маецеся? Запытаў тлумачэньне на Мэта-Вікі (m:Requests for comment/Bureaucrat abuse of vote in Belarusian Classical Wikipedia) наконт датэрміновага скасаваньня галасаваньня з адмовай уліку яго выніка, бо мясцовае рашэньне ня можа быць дасягнута (Вікіпэдыя:Сьцюарды). З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 15:38, 30 ліпеня 2023 (UTC+3)

Спрыяньне расейскаму этнацыду беларусаў на Вікісховішчы

Інфармую супольнасьць пра тое, што некалькі адміністратараў Вікісховішча спрыяюць расейскаму этнацыду беларусаў, а Фундацыя ня бачыць у гэтым вялікай праблемы. Асабіста ў мяне няма больш пытаньняў ні да першых, ні да другіх — як і няма часу на змаганьне з бюракратыяй і расейскімі тролямі адначасна. Адэкватным беларусам раю зрабіць высновы і падыходзіць да Вікіпэдыі з розумам, т.б. з улікам найперш інтарэсаў беларусаў. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 22:52, 13 чэрвеня 2023 (+03)[адказаць]

Месяц істотных артыкулаў

Вітаю! Як маецеся? 12 жніўня — 12 верасьня прапаную зладзіць «Месяц істотных артыкулаў» да 19-годзьдзя Беларускай Вікіпэдыі. Зь 2022 году існуе пашыраная вэрсія сьпіса 10 000 істотных артыкулаў, зь якіх маем звыш 5000 артыкулаў. У 2010 годзе пасьпяховым быў досьвед «Тыдня істотных артыкулаў», які якраз скончыўся 11 жніўня. Буду ўдзячны за ўсялякі водгук і заўвагі, а таксама падтрымку ў гэтай справе і ўдзел. Спадарожна віншую з плённым вынікам конкурсу «Віківясна-2023», які ўпершыню прыцягнуў 19 удзельнікаў. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 20:35, 1 чэрвеня 2023 (UTC+3)

Вікісустрэча Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы

Вітаю! Як маецеся? Разам з Удзельнік:Gleb Leo зьбіраемся на Cустрэчу Вікімэдыі Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы, якая пройдзе 15—17 верасьня ў Грузіі. Буду ўдзячны за падтрымку ад Вікісуполкі Беларусі тут на форуме пад маім допісам. Рэгістрацыя на Вікісустрэчу доўжыцца да 23:59 31 траўня (UTC+4). Маю досьвед папярэдняга ўдзелу ў Вікісустрэчы ЦУЭ ў 2019 годзе. Gleb Leo сёлета дапамагае ладзіць Віківясну ЦУЭ. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 9:33, 13 красавіка 2023 (UTC+3)

Падтрымліваю--Хомелка (гутаркі) 17:41, 14 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю--Kazimier Lachnovič (гутаркі) 17:48, 14 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю. --Ліцьвін (гутаркі) 20:14, 14 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю.--Dymitr 20:29, 14 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю. Буду ўдзячны, калі прадстаўнікі нашага разьдзелу падымуць пытаньне гвалтоўнага насаджэньня Вэктару-2022, які на маю (у прыватнасьці) думку, зьяўляецца вельмі нязручным для незалягініных удзельнікаў.--Lesnas ättling (гутаркі) 16:23, 15 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю. Nieszczarda2 (гутаркі) 00:27, 18 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --Максім Л. 10:45, 19 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --Culamar (гутаркі) 11:08, 19 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --Дамінік 15:11, 19 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --Kiryienka (гутаркі) 20:35, 19 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --LA.Gloom1nati 23:58, 19 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --НСНУ (гутаркі) 00:12, 20 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю. --Антон 740 (гутаркі) 01:09, 20 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --SergeiSEE (гутаркі) 21:52, 20 красавіка 2023 (+02)
Падтрымліваю --Гарбацкі (гутаркі) 09:58, 26 красавіка 2023 (+02)
Падтрымліваю --Євдоким (гутаркі) 18:07, 30 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Падтрымліваю --tuteyshylitwin (гутаркі) 19:34, 9 верасня 2023 (+03)

Удзел у Вікісустрэчы філіялаў усходняй Еўропы 2023.

Прывітанне, W! Ці можаце паведаміць, з якой праграмай вы збіраецеся ў паездку на канферэнцыю філіялаў Вікімедыя усходняй Еўропы ў Грузіі 2023 ад Беларусі? Ёсць некалькі думак, як можна там правесці час больш плённа і з карысцю для Беларускай групы удзельнікаў Вікімедыі. Будзем удзячны за ваш расповяд пра намеры і адкрытыя паводзіны да супольнасці. Можна напісаць у групе: https://www.facebook.com/groups/1645396869043051/posts/3413653405550713/ Дзякуй, --Mr. Zabej (гутаркі) 12:25, 27 чэрвеня 2023 (+03)[адказаць]

Вітаю! Як маецеся? Вельмі рады вас чуць. Спадзяюся, з вамі ўсё ў парадку. Вялікі дзякуй за пытаньне і думкі. Падаў заяўку на правядзеньне лекцыі пра рост чытанасьці артыкулаў па-беларуску (m:Wikimedia CEE Meeting 2023/Submissions/Growing viewership multiplies newcomers). Заяўка была адказам на заклік ад Удзельнік:Kiril Simeonovski у тэлеграм-суполцы Вікімэдыі ЦУЭ падзяліцца натхняльным досьведам на Вікісустрэчы ЦУЭ ў Грузіі. Буду ўдзячны за кожную думку пра большы плён дадзенай паездкі для Вікісуполкі Беларусі. Спадарожна маю намер зладзіць Вікісустрэчу ў Беларусі па выніках паездкі, каб падзяліцца досьведам паездкі і пашырыць досьвед павышэньня чытанасьці беларускамоўнага зьместу ў Вікіпэдыі. На жаль, ужо год як заблякаваны ў Фэйсбуку, бо не прайшоў летась абавязковы пераход на двухфактарную аўтарызацыю. У сувязі з тым, што нашая фэйсбук-суполка на мой жа запыт стала летась закрытай, у мяне адсутнічае цяпер да яе доступ. Таму буду ўдзячны за разьмяшчэньне прапановаў тут на форуме, як і за адкрыцьцё той суполкі для прачытаньня. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 14:46, 27 чэрвеня 2023 (UTC+3)
Вітаю, Добра адпачыць. Некалькі момантаў, які добра было б зрабіць на гэтай канфэрэнцыі ў Грузіі:
  1. Цікава даведацца, як мы можам працаваць ў хабе Цэнтральнай і Усходняй Еўропы (далей, CEE). Бо яны створаны падтрымліваць развіццё. Цікава пачуць кшталту 1,2,3 ад іх, бо на старонцы хаба даволі размыта, больш як бюракратычны вузел.
  2. Таксама важна праінфармаваць CEE-супольнасць (можа быць кароткім выступам), пра сітуацыю ў Беларусі з Вікіактывістамі і наогул дзейнасцю гармадзянаў, бо па сваім камунікацыям, разумеюць, што ў нас адбываецца толькі некаторыя.
  3. Распавесці CEE-хабу пра нашы патрэбы. Я хачу зрабіць даследванне суполкі. Мяркую да восені ў нас будуць вынікі.

Што наконт групаў:

  1. Паспрабуй запытаць тых, хто зачыніў групу, ці гатовы яе адчыняць. Ці можна правесці галасаванне. Я вельмі за тое, каб група была адчынена, але цікава, што іншыя скажуць.
  2. Таксама, мне казалі, што ёсць ў тэлеграме група. Але нешта туды таксама трапіць не так проста. Ці ёсць нейкая магчымасць туды трапіць?

--Mr. Zabej (гутаркі) 10:54, 3 ліпеня 2023 (+03)[адказаць]

Вітаю! Вялікі дзякуй за добрае пажаданьне і кожную прапанову. Пастараюся як мага больш поўна скарыстаць іх пры ўдзеле ў Вікісустрэчы ЦУЭ ў верасьні. Да суполкі ў Тэлеграме магчыма далучыцца па адчыненай спасылцы, якая згадваецца на старонках Вікіпэдыя:Суполка і m:Wikimedia Community User Group Belarus/be-tarask. Напісаў да адной з асобаў сярод адмінаў нашай вікісуполкі ў Фэйсбуку наконт магчымасьці яе адкрыцьця для прагляду. 20 чэрвеня атрымаў апытанку Асяродка ЦУЭ ад Удзельнік:TRistovski-CEEhub, у тым ліку наконт патрэбаў. Гэтую апытанку дагэтуль магчыма запоўніць. Пастараюся асобна закрануць стан вікідзейнасьці ў Беларусі падчас сваёй лекцыі на Вікісустрэчы ЦУЭ ў Грузіі. На старонцы m:Wikimedia CEE Hub#Pillars згадваецца «падтрымка супольнасьцяў у напісаньні заявак на сродкі» і Вікіпэдыя:Праект:ГБАМ, што магчыма скарыстаць для спрыяньня напаўненьню Вікікрыніцаў па-беларуску, чым займаецца Удзельнік:Gleb Leo. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 13:12, 3 ліпеня 2023 (UTC+3)
Вітаю, Спасылка ў тэлеграм групу не працуе. --Mr. Zabej (гутаркі) 20:37, 20 ліпеня 2023 (+03)[адказаць]

Даданьне артыкулаў беларускай лацінкай

Шаноўнае спадарства!. Надоечы стварыў ужо існуючы артыкул на кірыліцы лацінкай. Аднак ўжо праз пару гадзін убачыў што артыкул стаіць у кандыдатуры на выдаленьне. Прычынай выдаленьня выявілася наступнае: "Беларускі клясычны правапіс у сучаснай нармалізацыі 2005 году існуе толькі кірыліцай і для кірыліцы.". Перачытаўшы клясычны правапіс у сучаснай нармалізацыі 2005 году, не знайшоў там нічога сказанага там пра немагчымасьць карыстаньня ім лацінкай. Увогуле даволі бязглузда гучыць гэтае сьцьверджаньне ("Беларускі клясычны правапіс ... існуе толькі кірыліцай і для кірыліцы.") калі прыгадаць, што клясычны правапіс быў выданы сьпярша лацінкай, а потым ужо кірыліцай (і Браніславу Тарашкевічу гэта зусім не замінала). Урэшце рэшт, хіба ж артыкулы лацінкай замінаюць існаваньню артыкулаў кірыліцай? З аднога боку, можа й лепей каб яны былі асобна, але ж пакуль асобнай Biełaruskaj Vikipedyi няма. Дзякуй за ўвагу.

Рэч у тым, што тэхнічна немагчыма адразу пісаць абодвума графікамі, бо ў фармаце вольнай энцыкляпэдыі, якую можа рэдагаваць кожны, гэта стварае блытаніну і разнабой. Таму ў гэтым разьдзеле пішам толькі кірыліцай згодна з Вікіпэдыя:Правапіс. Для тых, хто хоча не на словах, а на справе папулярызаваць нашу лацінку, прапанаваў ніжэй дзейны спосаб, як разбіць гэта. Заўважыў, што вас зацікавіла рачная тэма, таму дадаў магчымасьць вызначаць у картках рэк лацінкавае напісаньне іх назваў. Сярод сотняў рэк у катэгорых, укладзеных у Катэгорыя:Рэкі Беларусі, пакуль толькі Адроў мае вызначаную лацінкавую назву ў картцы. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 20:24, 12 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Дзякуй вялікі за адказ, так акурат у Адроў нядаўна дадаў лацінкавы варыянт напісаньня. Было б добра падобную магчымасьць дадаваньня лацінкавага напісаньня рэк дадаць яшчэ й для гарадоў. smalenski čaraŭnik (гутаркі) 20:32, 12 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Дадаў для шаблёну-карткі {{Населены пункт/Беларусь}} (прыклад выкарыстаньня — Менск). Прашу дадаваць лацінкавае напісаньне толькі ў шаблёны-карткі артыкулаў, бо на пэрспэктыву аўтаматычнай канвэртацыі лацінкавае напісаньне ўва ўводзінах аўтаматычна (як у шаблёнах-картках) схаваць не атрымаецца, што будзе шкодзіць нармальнаму ўспрыманьню артыкула: напрыклад, Dziarnoŭka (łacinkaj: Dziarnoŭka) — raka ŭ Biełarusi. Пагатоў, на даданьне лацінкавага напісаньня ва ўводзіны ня маем кансэсусу сярод гэтай супольнасьці. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 20:51, 12 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
UPD.
Заўважыў, што спадар дадаў магчымасьць дадаваньня лацінкавага варыянта напісаньня і для гарадоў, дзякуй за гэта smalenski čaraŭnik (гутаркі) 20:51, 12 красавіка 2023 (+03)[адказаць]
Добра, зразумеў smalenski čaraŭnik (гутаркі) 20:54, 12 красавіка 2023 (+03)[адказаць]

Даданьне лацінкавых уласных назваў у шаблёны-карткі артыкулаў

З улікам таго, што «афіцыйная» (г.зн. акупацыйная) трансьлітарацыя зноў зьмянілася (як гэта ўжо адбывалася паміж 2003 і 2006 гадамі з мэтай выклікаць чарговы раскол, чаго ў пэўным сэнсе і дамагліся — з дапамогай вядомых карысных ідыётаў, якія не змаглі зразумець, што тая трансьлітарацыя — як і наркамаўка — толькі для афіцыёзу, па-за якім трэба карыстацца клясычным правапісам і традыцыйнай лацінкай), пляную ўнесьці ў {{Населены пункт/Беларусь}} парамэтар «Лацінка» і паступова замяняць ім «Трансьлітараваная назва» з выпраўленнем «трансьлітарацыі» на традыцыйнае лацінкавае напісаньне. Таксама прапаную паступова дадаваць такі ж самы парамэтар у іншыя шаблёны-карткі (пра асобаў і населеныя пункты на этнічнай тэрыторыі беларусаў), бо — як паказаў час — многія беларусы (ня кажучы ўжо пра замежнікаў) ня ведаюць як трэба пісаць у іншамоўных тэкстах традыцыйныя беларускія ўласныя назвы, ня кажучы ўжо пра памянёных карысных ідыётаў-прыстасаванцаў, якія гэтак натхніліся мантрай пра «зацьверджаньне ААН» (той самай ААН, дзе дазваляецца старшынстваваць ваенным злачынцам), што пачалі ўжываць афіцыйную геаграфічную трансьлітарацыю датычна імёнаў і прозьвішчаў — там, дзе ніхто не забараняў ужываць традыцыйную лацінку. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 12:08, 11 красавіка 2023 (+03)[адказаць]

Удзельнік:180.253.100.238

Ці патрэбныя гэтаму разьдзелу Вікіпэдыі такія шалёны-накіды? --Ліцьвін (гутаркі) 21:19, 1 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

Відаць, трэба рабіць масавы адкат, бо ў падобным ([2], [3]) дакладна няма ніякай патрэбы і карысьці. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 16:13, 2 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]
Здаецца, усё выдаліў і скасаваў. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 12:19, 4 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

"Ўкраіна" ці "Украіна"?!

Як правільна па-беларуску (тарашкевіца) "Ўкраіна" ці "Украіна"?!

Першы варыянт выглядае некарэктным, бо ва ўкраінскай транскрыпцыі ён будзе гучаць як «Вукраіна». Євдоким (гутаркі) 21:09, 24 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Ва Ўкраіне і з Украіны. --Ліцьвін (гутаркі) 21:23, 24 лютага 2023 (+03)[адказаць]

«Сьвяты Прастол» або «Сьвяты Сталец»

Планую перакласці гэты артыкул на «тарашкевіца». Як яго назваць: Сьвяты Прастол ці Сьвяты Сталец? Євдоким (гутаркі) 15:03, 18 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Выглядае, што ў беларускай мове «прастол» — гэта запазычанне з расейскай, куды прыйшло з царкоўна- і стараславянскай (прастол у этымалягічным слоўніку беларускай мовы). «Сталец» лепей і меў падобнае значэньне ў старой беларускай мове (столецъ 'трон, прастол; сталіца'), але сучасныя беларускія слоўнікі ведаюць яго толькі ў форме «столец» і зь іншым значэньнем. Паводле слоўнікаў выглядае, што больш дакладны варыянт — Сьвяты Пасад (престол — пасад, трон // Тэрмінолёгія грамадазнаўства (БНТ); пасад — престол; место, на котором сажают невесту // Беларуска-расейскі (Байкоў-Некрашэвіч); патриарший престол — патрыярхаў пасад // Расейска-беларускі слоўнік дадатковай лексікі). --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 17:28, 18 лютага 2023 (+03)[адказаць]
Улічваючы, што:
- ёсьць запыт на артыкул пад назвай "Сьвяты Сталец";
- мы не ствараем суржыкавую Вікіпэдыю;
- слоўнікі, пры ўсёй павазе да іх, цяпер ствараюцца ў Беларусі як копіі маскальскіх,
таму назаву гэты артыкул "Сьвяты Сталец" Євдоким (гутаркі) 16:05, 19 лютага 2023 (+03)[адказаць]
Сьвяты Пасад звычайна ўжываецца. І ў публікацыях дыяспары, і ў каталіцкай прэсе. Nieszczarda2 (гутаркі) 00:33, 18 красавіка 2023 (+03)[адказаць]

Удасканаленьні настольнага выгляду. Чакаюцца зьмяненьні!

(Вітаем! Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову)

Next week (the week of February 6), the Wikimedia Foundation Web team will move some links from the side menu ("sidebar") to a new menu on other side of the screen.

This will make it easier to intuitively use all the links and tools within our interface. The table of contents will also appear a bit higher up the screen because the sidebar will be shorter. The latter change would mostly be interesting for editors. This is because readers use the sidebar much more rarely.

Why we are changing this

The interface does not distinguish between the links and tools that are relevant to the website and the links and tools that are relevant to a single page. Main page, random page, recent changes, are in the first group. What links here, related changes, cite this page, belong to the second one. This mix is confusing to new readers. Also new editors are not familiar with what each link does. Mixing these groups makes it less likely for people to explore these tools naturally.

This change also addresses the concern for the location of the table of contents. Previously, some editors using an earlier version of Vector 2022 told us that because the table of contents appeared below the sidebar, it was placed too much down below the page. After this change, the sidebar will be shorter and thus will shift the table of contents further up in the page. Also, this change will reduce the white space on the page by using more of the space for the display of tools.

Gadgets' compatibility

Technically skilled editors may need to update some gadgets and user scripts. Some of these might become redundant or obsolete. We provide support for users who would like to maintain the compatibility. Please explore this section of our documentation for more information on gadget compatibility.  

Let's work together

Дзякуй! SGrabarczuk (WMF) (гутаркі) 23:55, 3 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Пераклад першых 4-х абзацаў звароту вышэй: «На наступным тыдні, што пачынаецца 6 лютага, вэб-дружына Фундацыі «Вікімэдыя» перанясе некалькі спасылак з бакавога мэню ў новае мэню на іншым баку экрана. Гэта інтуітыўна аблегчыць выкарыстаньне ўсіх спасылак і прыладаў інтэрфэйсу. Таксама табліца зьместу будзе ўзьнікаць на экране крыху вышэй, бо бакавое мэню стане карацейшым. Далейшае зьмяненьне будзе пераважна цікавым для рэдактараў, бо чытачы карыстаюцца бакавым мэню значна радзей. Прычына зьмяненьня: інтэрфэйс ня робіць розьніцы між спасылкамі і прыладамі, дарэчнымі для вэб-бачыны і асобнай старонкі. Галоўная старонка, выпадковая старонка і апошнія зьмены ў першай групе. Спасылкі на старонку, зьвязаныя рэдагаваньні і цытаваць гэтую старонку — у другой. Гэтая мешаніна бянтэжыць новых чытачоў. Таксама новыя рэдактары не знаёмыя з тым, што робіць кожная спасылка. Перамешваньне гэтых групаў робіць менш верагодным звычайнае вывучэньне людзьмі гэтых прыладаў. Гэтае зьмяненьне таксама вырашае пытаньне разьмяшчэньня табліцы зьместу. Раней некаторыя рэдактары, якія карысталіся ранейшым выданьнем «Вэктара-2022», паведамлялі нам, што табліца зьместу месьцілася на старонцы надта нізка, бо ўзьнікала пад бакавым мэню».--Удзельнік:W 12:10, 4 лютага 2023 (UTC+3)
Дзякуй за пераклад. Зноў зьмяненьні? Ганьба тым, хто гвалтоўна прасоўвае гэты "Вэктар-2022" і такім чынам жадае пахаваць Вікіпэдыю!--Lesnas ättling (гутаркі) 13:07, 4 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Замежныя моўныя спасылкі

Здароўя вам шаноўныя суседзі! У мяне праблема: калі я зьвязваю свае артыкулы (на тарашкевіца) з замежнымі мовамі, яны не зьяўляюцца ў гэтым сьпісе. Ці можна гэта выправіць? Євдоким (гутаркі) 03:31, 26 студзеня 2023 (+03)[адказаць]

Вітаю! Як маецеся? Лепей скарыстаць пошук аб'екта ў саміх Вікізьвестках на іншай мове. Раней зьвязваў ваш першы артыкул Бізантыйскі абрад. З найлепшымі пажаданьнямі,--Удзельнік:W 9:45, 26 студзеня 2023 (UTC+3)
Дзякуй!!! Удзельнік:W, калі гэта не цяжка, то я папрашу Вас працягваць гэта рабіць і ў будучыні!!! Євдоким (гутаркі) 21:43, 28 студзеня 2023 (UTC+3)
Вялікі дзякуй за давер. Яшчэ магчыма скарыстаць даведку Вікіпэдыя:Інтэрвікі#Даданьне спасылак: «Націснуўшы ў Вікізьвестках кнопку «рэдагаваць», у самым нізе сьпісу інтэрвікі-спасылак вы ўбачыце два пустыя вокны для ўводу мовы і назвы артыкулу. У першым вакне ўпішыце код мовы («be_x_old»), у другім — назву створанага артыкулу. Пасьля гэтага націсьніце «захаваць».--Удзельнік:W 18:38, 29 студзеня 2023 (UTC+3)
І яшчэ адна заўвага: тут выразна бачна, што на моўнай панэлі ёсьць дзьве спасылкі на тарашкевіцу: адна зь вялікай літары (як і мае быць), другая з малой літары (якую трэба прыбраць). Вы можаце гэта выправіць??? --Удзельнік:Євдоким 01:18, 2 лютага 2023 году
Нічога такога няма. --Ліцьвін (гутаркі) 20:07, 2 лютага 2023 (+03)[адказаць]
--Ліцьвін,
=== На іншых мовах ===
Правіць спасылкі Євдоким (гутаркі) 11:18, 3 лютага 2023 (+03)[адказаць]
Дзіўна, але ў мяне (у т.л. калі выходжу з свайго ўліковага запісу і праглядаю ананімна) у гэтым ды іншых артыкулах толькі адзін варыянт — Беларуская (тарашкевіца). --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 11:47, 3 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Upcoming vote on the revised Enforcement Guidelines for the Universal Code of Conduct

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello all,

In mid-January 2023, the Enforcement Guidelines for the Universal Code of Conduct will undergo a second community-wide ratification vote. This follows the March 2022 vote, which resulted in a majority of voters supporting the Enforcement Guidelines. During the vote, participants helped highlight important community concerns. The Board’s Community Affairs Committee requested that these areas of concern be reviewed.

The volunteer-led Revisions Committee worked hard reviewing community input and making changes. They updated areas of concern, such as training and affirmation requirements, privacy and transparency in the process, and readability and translatability of the document itself.

The revised Enforcement Guidelines can be viewed here, and a comparison of changes can be found here.

How to vote?

Beginning January 17, 2023, voting will be open. This page on Meta-wiki outlines information on how to vote using SecurePoll.

Who can vote?

The eligibility requirements for this vote are the same as for the Wikimedia Board of Trustees elections. See the voter information page for more details about voter eligibility. If you are an eligible voter, you can use your Wikimedia account to access the voting server.

What happens after the vote?

Votes will be scrutinized by an independent group of volunteers, and the results will be published on Wikimedia-l, the Movement Strategy Forum, Diff and on Meta-wiki. Voters will again be able to vote and share concerns they have about the guidelines. The Board of Trustees will look at the levels of support and concerns raised as they look at how the Enforcement Guidelines should be ratified or developed further.

On behalf of the UCoC Project Team, --AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 14:06, 11 студзеня 2023 (+03)[адказаць]

Voting now open on the revised Enforcement Guidelines for the Universal Code of Conduct

Hello all,

The voting period for the revised Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines is now open! Voting will be open for two weeks and will close at 23:59 UTC on January 31, 2023. Please visit the voter information page on Meta-wiki for voter eligibility information and details on how to vote.

For more details on the Enforcement Guidelines and the voting process, see our previous message.

On behalf of the UCoC Project Team, --AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 23:25, 18 студзеня 2023 (+03)[адказаць]

Voting closes soon on the revised Enforcement Guidelines for the Universal Code of Conduct

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello all,

Voting closes on the revised Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines on January 31, 2023 at 23.59 UTC. Please visit the voter information page on Meta-wiki for voter eligibility information and details on how to vote. More information on the Enforcement Guidelines and the voting process is available in this previous message.

On behalf of the UCoC Project Team, --AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 22:17, 30 студзеня 2023 (+03)[адказаць]

Universal Code of Conduct revised enforcement guidelines vote results

The recent community-wide vote on the Universal Code of Conduct revised Enforcement Guidelines has been tallied and scrutinized. Thank you to everyone who participated.

After 3097 voters from 146 Wikimedia communities voted, the results are 76% in support of the Enforcement Guidelines, and 24% in opposition. Statistics for the vote are available. A more detailed summary of comments submitted during the vote will be published soon.

From here, the results and comments collected during this vote will be submitted to the Board of Trustees for their review. The current expectation is that the Board of Trustees review process will complete in March 2023. We will update you when their review process is completed.

On behalf of the UCoC Project Team,

--AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 22:10, 15 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Community feedback-cycle about updating the Wikimedia Terms of Use starts

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

Wikimedia Foundation Legal Department is organizing a feedback-cycle with community members to discuss updating the Wikimedia Terms of Use.

The Terms of Use (ToU) are the legal terms that govern the use of websites hosted by the Wikimedia Foundation. We will be gathering your feedback on a draft proposal from February through April. The draft will be translated into several languages, with written feedback accepted in any language.

This update comes in response to several things:

  • Implementing the Universal Code of Conduct
  • Updating project text to the Creative Commons BY-SA 4.0 license
  • Proposal for better addressing undisclosed paid editing
  • Bringing our terms in line with current and recently passed laws affecting the Foundation, including the European Digital Services Act

As part of the feedback cycle two office hours will be held, the first on March 2, the second on April 4.

For further information, please consult:

On behalf of the Wikimedia Foundation Legal Team, --AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 22:59, 21 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Reminder: Office hours about updating the Wikimedia Terms of Use

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

This a reminder that the Wikimedia Foundation Legal Department is hosting office hours with community members about updating the Wikimedia Terms of Use.

The office hours will be held on March 2, at 17:00 UTC to 18:30 UTC. See for more details here on Meta.

Another office hours will be held on April 4.

We hereby kindly invite you to participate in the discussion. Please note that this meeting will be held in English language and led by the members of the Wikimedia Foundation Legal Team, who will take and answer your questions. Facilitators from the Movement Strategy and Governance Team will provide the necessary assistance and other meeting-related services.

On behalf of the Wikimedia Foundation Legal Team, --AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 15:06, 2 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

Editing news 2023 #1

Прачытайце гэта на іншай мовеСпіс падпісчыкаў на гэты шматмоўны інфармацыйны бюлетэнь

Гэты інфармацыйны бюлетэнь змяшчае дзве ключавыя навіны аб працы каманды Рэдагаванне:

  1. Каманда рэдагавання завершыць даданне новых функцый на старонку Старонкі абмеркаванняў і разгарніце яго.
  2. Яны пачынаюць новы праект, Праверка рэдагавання.

Праект "Cтаронкі абмеркаванняў"

Скрыншот, які паказвае змены ў дызайне старонкі абмеркавання, якія ў цяперашні час даступныя ў якасці бэта-версіі ва ўсіх вікі-праектах Вікімедыя. Гэтыя функцыі ўключаюць інфармацыю пра колькасць людзей і каментарах у рамках кожнага абмеркавання.
Некаторыя з маючых адбыцца змяненняў

Каманда рэдагавання амаль скончыла з гэтым першым этапам праект "Cтаронкі абмеркаванняў". Амаль усе новыя функцыі цяпер даступныя ў бэта-версія функцыі для Інструмэнты абмеркаваньня.

У ім будзе паказана інфармацыя аб тым, наколькі актыўна абмеркаванне, напрыклад, дата апошняга каментара. Хутка з'явіцца новая кнопка "Дадаць тэму". Вы зможаце адключыць іх па цане Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion. Калі ласка, скажыце ім, што вы думаеце.

Штодзённы паказчык завяршэння рэдагавання па групах тэставання: інструменты абмеркавання (група тэставання) і накладанне мабільнага інтэрфейсу (кантрольная група)

A/B-тэст для Інструмэнты абмеркаваньня на мабільным сайце завершаны. Рэдактары былі больш паспяховыя з Інструмэнты абмеркаваньня. Каманда рэдагавання ўключае гэтыя функцыі для ўсіх рэдактараў на мабільным сайце.

Новы праект: Праверка Рэдагавання

Каманда рэдагавання пачынае праект у дапамогу новым рэдактарам Вікіпедыі. Гэта дапаможа людзям выявіць некаторыя праблемы да таго, як яны націснуць "Апублікаваць зьмены". Першы інструмент будзе заахвочваць людзей дадаваць спасылкі, калі яны дадаюць новы кантэнт. Калі ласка, паглядзіце гэтую старонку для атрымання дадатковай інфармацыі. Вы можаце далучыцца да тэлефоннай канферэнцыі 3 сакавіка 2023, каб даведацца больш.

Whatamidoing (WMF) (гутаркі) 02:24, 23 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Your wiki will be in read only soon

Trizek (WMF) (Абмеркаваньне) 00:20, 28 лютага 2023 (+03)[адказаць]

Ukraine's Cultural Diplomacy Month 2023: We are back!

Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Hello, dear Wikipedians!

Wikimedia Ukraine, in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine and Ukrainian Institute, has launched the third edition of writing challenge "Ukraine's Cultural Diplomacy Month", which lasts from 1st until 31st March 2023. The campaign is dedicated to famous Ukrainian artists of cinema, music, literature, architecture, design and cultural phenomena of Ukraine that are now part of world heritage. We accept contribution in every language! The most active contesters will receive prizes.

We invite you to take part and help us improve the coverage of Ukrainian culture on Wikipedia in your language! Also, we plan to set up a banner to notify users of the possibility to participate in such a challenge!

ValentynNefedov (WMUA) (talk) 07:58, 1 March 2023 (UTC)

Office hour(s) - CEE Hub

Hello everyone,

We want to invite you to the first monthly office hour(s) that CEE Hub will organize, where you can learn more about newly formed regional hub, and what CEE Hub can help you and your communities. The first session will take place on Sunday, March 12th at 17:00 CET time.

Open office hours are meant as a virtual space where anyone can talk to CEE Hub staff, ask questions, or discuss relevant CEE and Hub related topics.

Please respond to the email addresses toni.ristovski@wmceehub.org or barbara.klen@wmceehub.org, as you can get the invitation link on time.

We will be happy to see some of you. --TRistovski-CEEhub (гутаркі) 14:10, 10 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

Wikimania 2023 Welcoming Program Submissions

Do you want to host an in-person or virtual session at Wikimania 2023? Maybe a hands-on workshop, a lively discussion, a fun performance, a catchy poster, or a memorable lightning talk? Submissions are open until March 28. The event will have dedicated hybrid blocks, so virtual submissions and pre-recorded content are also welcome. If you have any questions, please join us at an upcoming conversation on March 12 or 19, or reach out by email at wikimania@wikimedia.org or on Telegram. More information on-wiki.

Board of Trustees have ratified the UCoC Enforcement Guidelines

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello all, an important update on the UCoC Enforcement Guidelines:

The vote on the Enforcement Guidelines in January 2023 showed a majority approval of the Enforcement Guidelines. There were 369 comments received and a detailed summary of the comments will be published shortly. Just over three-thousand (3097) voters voted and 76% approved of the Enforcement Guidelines. You can view the vote statistics on Meta-wiki.

As the support increased, this signifies to the Board that the current version has addressed some of the issues indicated during the last review in 2022. The Board of Trustees voted to ratify the Enforcement Guidelines. The resolution can be found on Foundation wiki and you can read more about the process behind the 2023 Enforcement Guidelines review on Diff.

There are some next steps to take with the important recommendations provided by the Enforcement Guidelines. More details will come soon about timelines. Thank you for your interest and participation.

On behalf of the UCoC Project Team, --AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 14:58, 24 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

Report on voter comments from the revised UCoC Enforcement Guidelines ratification vote

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello all,

The Universal Code of Conduct project team has completed the analysis of the comments accompanying the ratification vote on the revised Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines.

All respondents to the vote had the opportunity to provide comments regarding the contents of the revised Enforcement Guidelines draft document. A total of 369 participants left comments in 18 languages; compared to 657 commenters in 27 languages in 2022. The Trust and Safety Policy team completed an analysis of these results, categorizing comments to identify major themes and areas of focus within the comments. The report is available in translated versions on Meta-wiki here. Please help translate into your language.

Again, we are thankful to all who participated in the vote and discussions. More information about the Universal Code of Conduct and its Enforcement Guidelines can be found on Meta-wiki.

On behalf of the Universal Code of Conduct project team, --AAkhmedova (WMF) (гутаркі) 12:28, 3 красавіка 2023 (+03)[адказаць]

Office hour of the CEE Hub (3 April 2023)

Hello everyone,

We want to invite you to the second monthly office hour(s) that CEE Hub will organize, where you can learn more about newly formed regional hub, and what CEE Hub can help you and your communities. The second session will take place on Monday, April 3rd at 18:00 CET time.

Open office hours are meant as a virtual space where anyone can talk to CEE Hub staff, ask questions, or discuss relevant CEE and Hub related topics.

Please sign up for the upcoming session at following Meta page, as you can get the invitation link on time.

We will be happy to see some of you. --MediaWiki message delivery (гутаркі) 14:48, 28 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

Укараненне таксама лацінкі на Беларускай Вікіпедыі

Чаму ў гэтай Вікіпедыі няма магчымасьці пераключацца паміж лацінкай і кірыліцай, як, напрыклад, на крымскататарскай альбо сербахарвацкай Вікіпедыях? Калі я не памыляюся, граматыка Тарашкевіча спачатку была выдадзена на лацінцы JimSeUa (гутаркі) 23:59, 29 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

Няма лацінкавай вэрсіі, бо няма ўдзельніка, які б заняўся тэхнічным пытаньнем, бо на жаль, аднаго толькі жаданьня і згоды супольнасьці недастаткова. --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 19:37, 30 сакавіка 2023 (+03)[адказаць]

Your wiki will be in read-only soon

MediaWiki message delivery 03:41, 21 красавіка 2023 (+03)[адказаць]

Office hour of the CEE Hub (2 May 2023) and updates from the CEE Hub

Hello everyone,

We want to invite you to the third monthly office hour(s) that CEE Hub will organize, where you can learn more about newly formed regional hub, and what CEE Hub can help you and your communities. The third session will take place on Tuesday, May 2nd at 18:00 CEST time.

Open office hours are meant as a virtual space where anyone can talk to CEE Hub staff, ask questions, or discuss relevant CEE and Hub related topics. You can find a link on the following Meta page.

If you don`t have a time to come on our Office hour, you can read more about development of the CEE Hub on our News page.

We will be happy to see some of you.

Seeking volunteers for the next step in the Universal Code of Conduct process

Hello,

As follow-up to the message about the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines by Wikimedia Foundation Board of Trustees Vice Chair, Shani Evenstein Sigalov, I am reaching out about the next steps. I want to bring your attention to the next stage of the Universal Code of Conduct process, which is forming a building committee for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). I invite community members with experience and deep interest in community health and governance to nominate themselves to be part of the U4C building committee, which needs people who are:

  • Community members in good standing
  • Knowledgeable about movement community processes, such as, but not limited to, policy drafting, participatory decision making, and application of existing rules and policies on Wikimedia projects
  • Aware and appreciative of the diversity of the movement, such as, but not limited to, languages spoken, identity, geography, and project type
  • Committed to participate for the entire U4C Building Committee period from mid-May - December 2023
  • Comfortable with engaging in difficult, but productive conversations
  • Confidently able to communicate in English

The Building Committee shall consist of volunteer community members, affiliate board or staff, and Wikimedia Foundation staff.

The Universal Code of Conduct has been a process strengthened by the skills and knowledge of the community and I look forward to what the U4C Building Committee creates. If you are interested in joining the Building Committee, please either sign up on the Meta-Wiki page, or contact ucocproject(_AT_)wikimedia.org by May 12, 2023. Read more on Meta-Wiki.

Best regards,

Xeno (WMF) 22:00, 26 красавіка 2023 (+03)[адказаць]

Global ban proposal for Piermark/House of Yahweh/HoY

Apologies for writing in English. If this is not the proper place to post, please move it somewhere more appropriate. Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову There is an on-going discussion about a proposal that Piermark/House of Yahweh/HoY be globally banned from editing all Wikimedia projects. You are invited to participate at Requests for comment/Global ban for Piermark on Meta-Wiki. Дзякуй! U.T. (гутаркі) 15:35, 4 траўня 2023 (+03)[адказаць]

News about upcoming sessions and the CEE Newsletter

Hello everyone,

CEE Hub has two major announcement for the upcoming week:

  • Next CEE Catch up – youth edition will take place on May 16th 2023, 18:00-19:00 CEST. Please register for the event using the following link. This meeting is a part of already established CEE Catch up concept. The goal of the meeting is to gather young CEE Wikimedians/Wikipedians (up to 26 years old) and people who are older than 26 and who are interested in learning about and from youth.
  • Learning session dedicated to Movement Strategy Implementation Grants, where you can learn how is the process for applying this type of grants, and to learn from first hand about two such funded initiatives in the CEE Region. This session will take place on May 17th 2023, 18:00-19:20 CEST. Please register for the event using the following link.

CEE Newsletter is back! You can wrote first renewed edition of the CEE Newsletter here.

Important remark: The CEE Newsletter is open for new members in the editorial team, so please show your interest by writing an email to the CEE Hub staff.

Reminder about registration and submissions for Wikimedia CEE Meeting 2023

Dear all,

we would like to remind you about submission and registration deadlines for Wikimedia CEE Meeting 2023, which are approaching. If you haven’t registered and/or sent your submissions, there is still time to do so.

CEE Meeting is a place where we get a chance to share our learning and experience with the region and we are all looking forward to seeing many of you in this September in Tbilisi (Georgia).

If you want some assistance or advice from us, especially related to preparing your presentations, please contact CEE Hub, we will be happy to support you. (barbara.klen@wmceehub.org and toni.ristovski@wmceehub.org)

Toni Ristovski, on behalf of the CEE Hub staff --MediaWiki message delivery (гутаркі) 13:02, 17 траўня 2023 (+03)[адказаць]

Selection of the U4C Building Committee

The next stage in the Universal Code of Conduct process is establishing a Building Committee to create the charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). The Building Committee has been selected. Read about the members and the work ahead on Meta-wiki.

-- UCoC Project Team, 07:20, 27 траўня 2023 (+03)

Invitation to participate in the #WPWPCampaign 2023

Dear Wikimedians,

We are glad to inform you that the 2023 edition of Wikipedia Pages Wanting Photos campaign is coming up in July.

This is a formal invitation to invite individuals and communities to join the campaign to help improve Wikipedia articles with photos and other relevant media files.

If you're interested in participating, please find your community or community closer to you to participate from the Participating Communities page. If you're organizer, please add your community or Affiliate to the page.

The campaign primarily aims to promote using images from Wikimedia Commons to enrich Wikipedia articles. Participants will choose among Wikipedia pages without photos, then add a suitable file from among the many thousands of photos in the Wikimedia Commons, especially those uploaded from thematic contests (Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Wiki Loves Folklore, etc.) over the years. In this edition of the campaign, eligibility criteria have been revised based on feedback and campaign Evaluation Reports of the previous editions. Please find more details about these changes and our FAQ on Meta-Wiki

For more information, please visit the campaign page on Meta-Wiki.

Kind regards,

Wikipedia Pages Wanting Photos International Team.

MediaWiki message delivery (гутаркі) 02:25, 8 чэрвеня 2023 (+03)[адказаць]

General survey about grants, tools and support from the CEE Hub

CEE Hub created one general survey where we aim to collect information and opinions about several important topics that we believe all of you have experience in at some level.

The survey has three main topics: experience with grants and opinions, what kind of tools you used and want to use, and also what kind of support you want to have from the CEE Hub, which will help us in shaping the second year of the CEE Hub.

Please dedicate 15 minutes of your free time and submit your answers on this link.

--Toni Ristovski, on behalf of the CEE Hub staff MediaWiki message delivery (гутаркі) 12:31, 20 чэрвеня 2023 (+03)[адказаць]

Аб'яўляем новых членаў выбарчай камісіі

Вы можаце знайсці гэтае паведамленне, перакладзенае на іншыя мовы, на Meta-wiki.

Прывітанне,

Мы рады аб'явіць аб новых сябрах і дарадцах выбарчай камісіі. выбарчы камітэт дапамагае ў распрацоўцы і ўкараненні працэсу адбору папячыцеляў, адабраных супольнасцю і афіляванымі асобамі, у Савет папячыцеляў Фонду Вікімедыя. Пасля адкрытага працэсу вылучэння найбольш моцныя кандыдаты пагутарылі з праўленнем, і чатыром кандыдатам было прапанавана ўвайсці ў склад выбарчай камісіі. Яшчэ чатыром кандыдатам было прапанавана прыняць удзел у якасці кансультантаў.

Дзякуй усім членам супольнасці, якія прадставілі свае імёны на разгляд. Мы з нецярпеннем чакаем сумеснай працы з выбарчай камісіяй у найбліжэйшай будучыні.

Ад імя Савета папячыцеляў Фонду Вікімедыя,

RamzyM (WMF) 20:59, 28 чэрвеня 2023 (+03)[адказаць]

Upcoming CEE Catch up – Supporting community health

Hello everyone,

CEE Hub invites community members to a next CEE Catch Up which will focus on community health. The meeting will take place on July 31st, 2023, 18:00-19:00 CEST. You can sign up for the event on our Meta page, where you simply just add your username and we will send you a link for the event.

The goal of the session is to gather everyone interested to hear more about practices WMF and different Wikimedia affiliates have established to protect (mental) health and wellbeing of volunteers. The session is interesting for everyone who wants to know about supporting community health or if you want to learn how to implement some new practices in your affiliate/community.

--Toni Ristovski, on behalf of the CEE Hub staff MediaWiki message delivery (гутаркі) 16:02, 18 ліпеня 2023 (+03)[адказаць]

Deploying the Phonos in-line audio player to your Wiki

Вітаем!

Apologies if this message is not in your language, Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову to your language.

This wiki will soon be able to use the inline audio player implemented by the Phonos extension. This is part of fulfilling a wishlist proposal of providing audio links that play on click.

With the inline audio player, you can add text-to-speech audio snippets to wiki pages by simply using a tag:

<phonos file="audio file" label="Listen"/>

The above tag will show the text next to a speaker icon, and clicking on it will play the audio instantly without taking you to another page. A common example where you can use this feature is in adding pronunciation to words as illustrated on the English Wiktionary below.

{{audio|en|En-uk-English.oga|Audio (UK)}}

Could become:

<phonos file="En-uk-English.oga" label="Audio (UK)"/>

The inline audio player will be available in your wiki in 2 weeks time; in the meantime, we would like you to read about the features and give us feedback or ask questions about it in this talk page.

Thank you!

UOzurumba (WMF), on behalf of the Foundation's Language team

05:26, 27 ліпеня 2023 (+03)

Introducing Adiutor Project

Dear fellow Wikimedia enthusiasts, we are excited to introduce the Adiutor Project, an initiative aimed at enhancing the Wikipedia editing experience! Adiutor is a user-friendly gadget designed to simplify various tasks for Wikipedia editors, making editing easier, faster, and more enjoyable. From creating deletion requests to conducting copyright checks, Adiutor streamlines repetitive processes, giving you more time to focus on creating valuable content for the community. If you're interested in using Adiutor on your local wiki, we'd love to hear from you! Drop us a message here or reach out to Vikipolimer with your Wikimedia community details. Let's collaborate to bring Adiutor to your language and wiki! Join the Adiutor Project, and together, let's make Wikipedia editing a more efficient and rewarding experience! For any questions or to express your interest in bringing Adiutor to your local wiki, feel free to contact Vikipolimer - we're here to support and work together with you! Looking forward to your enthusiastic participation! Vikipolimer (гутаркі) 03:47, 6 жніўня 2023 (+03)[адказаць]

Global ban for Бучач-Львів

Per the Global bans policy, I’m informing the project of this request for comment: RfC/Global ban for Бучач-Львів. --Jphwra (гутаркі) 21:45, 9 жніўня 2023 (+03)[адказаць]

Review the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee

Hello all,

I am pleased to share the next step in the Universal Code of Conduct work. The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) draft charter is now ready for your review.

The Enforcement Guidelines require a Building Committee form to draft a charter that outlines procedures and details for a global committee to be called the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). Over the past few months, the U4C Building Committee worked together as a group to discuss and draft the U4C charter. The U4C Building Committee welcomes feedback about the draft charter now through 22 September 2023. After that date, the U4C Building Committee will revise the charter as needed and a community vote will open shortly afterward.

Join the conversation during the conversation hours or on Meta-wiki.

Best,

RamzyM (WMF), on behalf of the U4C Building Committee, 18:35, 28 жніўня 2023 (+03)[адказаць]

Уніфікацыя артыкулаў пра парлямэнцкія выбары

Заўважыў, што ў нас ёсьць артыкулы пра шэраг парлямэнцкіх выбараў, якія выбіваюцца з агульнага шаблёну назваў. У той час калі маем артыкулы Парлямэнцкія выбары ў Латвіі 2011 году, таксама існуюць артыкулы наступнага фармату Выбары ў Бундэстаг 2021 году. Мо мае сэнс уніфікаваць і падобныя артыкулы ствараць паводле шаблёну — Парлямэнцкія выбары ў [Краіне] ХХХХ году без пазначэньня назвы мясцовага парлямэнту. Гэтак робяць у шмат якіх разьдзелах. Для асобных выпадкаў можна разглядаць нейкія выняткі, калі будзем мець патрэбу. — Dymitr 10:35, 30 жніўня 2023 (+03)[адказаць]

Вашая вікі неўзабаве пяройдзе ў стан толькі для чытаньня

Trizek_(WMF) (talk) 12:23, 15 верасьня 2023 (+03)[адказаць]

Магчымасці адкрываюцца для Камітэта па сувязях з грамадскасцю, камісіі амбудсмена і Камітэта па разглядзе спраў

Усім прывітанне! Камітэт па сувязях з грамадскасцю (AffCom), камісія амбудсмена (КА) і Камітэт па разглядзе спраў (КРС) шукаюць новых членаў. Гэтыя валанцёрскія групы аказваюць важную структурную і наглядную падтрымку супольнасці і руху. Людзям прапануецца вылучаць свае кандыдатуры самастойна або заахвочваць іншых, якія, на іх думку, маглі б унесці свой уклад у гэтыя групы, падаваць заяўкі. Больш падрабязную інфармацыю аб ролях груп, неабходных навыках і магчымасці падаць заяўку можна знайсці на Мета-вікі-старонка.

Ад імя групы падтрымкі камітэта,

Review and comment on the 2024 Wikimedia Foundation Board of Trustees selection rules package

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Dear all,

Please review and comment on the Wikimedia Foundation Board of Trustees selection rules package from now until 29 October 2023. The selection rules package was based on older versions by the Elections Committee and will be used in the 2024 Board of Trustees selection. Providing your comments now will help them provide a smoother, better Board selection process. More on the Meta-wiki page.

Best,

Katie Chan
Chair of the Elections Committee

04:12, 17 кастрычніка 2023 (+03)

Office hour of the CEE Hub (6 November 2023)

Hello everyone,

We want to invite you to the ninth monthly office hour(s) that CEE Hub will organise, where you can learn more about newly formed regional hub, and what CEE Hub can help you and your communities. The ninth session will take place on Monday, November 6th at 17:00 CET time.

Open office hours are meant as a virtual space where anyone can talk to CEE Hub staff, ask questions, or discuss relevant CEE and Hub related topics. You can find a link on the following Meta page.

If you don`t have a time to come on our Office hour, you can read more about development of the CEE Hub on our News page.

We will be happy to see some of you. --MediaWiki message delivery (гутаркі) 12:29, 6 лістапада 2023 (+03)[адказаць]

Coming soon: Reference Previews

A new feature is coming to your wiki soon: Reference Previews are popups for references. Such popups have existed on wikis as local gadgets for many years. Now there is a central solution, available on all wikis, and consistent with the PagePreviews feature.

Reference Previews will be visible to everyone, including readers. If you don’t want to see them, you can opt out. If you are using the gadgets Reference Tooltips or Navigation Popups, you won’t see Reference Previews unless you disable the gadget.

Reference Previews have been a beta feature on many wikis since 2019, and a default feature on some since 2021. Deployment is planned for November 22.

-- For Wikimedia Deutschland’s Technical Wishes team,

Johanna Strodt (WMDE), 16:11, 15 лістапада 2023 (+03)[адказаць]

(New) Feature on Kartographer: Adding geopoints via QID

Since September 2022, it is possible to create geopoints using a QID. Many wiki contributors have asked for this feature, but it is not being used much. Therefore, we would like to remind you about it. More information can be found on the project page. If you have any comments, please let us know on the talk page. – Best regards, the team of Technical Wishes at Wikimedia Deutschland

Thereza Mengs (WMDE) 15:31, 13 сьнежня 2023 (+03)[адказаць]

Мабільная Вікіпэдыя

Прашу праверыць старонку Мабільная_Вікіпэдыя, бо:

першае

  • немагчыма злучыць новыя артыкулы зь іншымі вікіпэдыя (т. зв. інтэрвікі)

другое

  • адсутнічаюць «ніжнія» Шаблёны, нават калі рэдагуецца артыкул (шаблен:асоба, палітык, адм.-тэр. бачныя)
  • адсутнічаюць Катэгорыі, нават калі рэдагуецца артыкул

трэцяе

  • адсутнічае выхад на ведамасьць праглядаў старонкі, якую рэагуюць
  • няма гузікаў для паляпшэньня допісаў: [, {, ref, крыніцы, заўвагі, перанакіраваньні і г. д.

Рознае

Ясамойла (гутаркі) 12:04, 21 сьнежня 2023 (+03)[адказаць]

Асабіста я не карыстаюся мабільнай вэрсіяй дзеля рэдагаваньня (ды й дзеля прагляду — бо не адлюстроўвае навігацыйныя табліцы). Паглядзеў і сапраўды — пры рэдагаваньні там амаль усё зьнікла. З усяго відаць, гэта нейкі глябальны збой (т.б. не зьвязаны з нашым разьдзелам, бо ніякіх зьменаў ніхто тут апошнім часам ня ўносіў), таму магу параіць хіба або пачакаць, або перайсьці ў клясычны рэжым прагляду і рэдагаваньня (асабіста мне нават з мабільнай прылады гэты рэжым больш даспадобы). --Kazimier Lachnovič (гутаркі) 12:31, 21 сьнежня 2023 (+03)[адказаць]

Приглашение

Извиняюсь, что пишу по-русски, поскольку не знаю белорусский язык. Коллеги, приглашаю Вас принять участие в обсуждении на Мете вопроса о допустимости номинации статьи Путін — хуйло! на статус хорошей и размещения её на главной странице Википедии. Asorev (гутаркі) 15:25, 25 сьнежня 2023 (+03)[адказаць]

Do you use Wikidata in Wikimedia sibling projects? Tell us about your experiences

Note: Apologies for cross-posting and sending in English.

Hello, the Wikidata for Wikimedia Projects team at Wikimedia Deutschland would like to hear about your experiences using Wikidata in the sibling projects. If you are interested in sharing your opinion and insights, please consider signing up for an interview with us in this Registration form.
Currently, we are only able to conduct interviews in English.

The front page of the form has more details about what the conversation will be like, including how we would compensate you for your time.

For more information, visit our project issue page where you can also share your experiences in written form, without an interview.
We look forward to speaking with you, Danny Benjafield (WMDE) (talk) 08:53, 5 January 2024 (UTC)

Reusing references: Can we look over your shoulder?

Apologies for writing in English.

The Technical Wishes team at Wikimedia Deutschland is planning to make reusing references easier. For our research, we are looking for wiki contributors willing to show us how they are interacting with references.

  • The format will be a 1-hour video call, where you would share your screen. More information here.
  • Interviews can be conducted in English, German or Dutch.
  • Compensation is available.
  • Sessions will be held in January and February.
  • Sign up here if you are interested.
  • Please note that we probably won’t be able to have sessions with everyone who is interested. Our UX researcher will try to create a good balance of wiki contributors, e.g. in terms of wiki experience, tech experience, editing preferences, gender, disability and more. If you’re a fit, she will reach out to you to schedule an appointment.

We’re looking forward to seeing you, Thereza Mengs (WMDE)

Feminism and Folklore 2024

Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Dear Wiki Community,

You are humbly invited to organize the Feminism and Folklore 2024 writing competition from February 1, 2024, to March 31, 2024 on your local Wikipedia. This year, Feminism and Folklore will focus on feminism, women's issues, and gender-focused topics for the project, with a Wiki Loves Folklore gender gap focus and a folk culture theme on Wikipedia.

You can help Wikipedia's coverage of folklore from your area by writing or improving articles about things like folk festivals, folk dances, folk music, women and queer folklore figures, folk game athletes, women in mythology, women warriors in folklore, witches and witch hunting, fairy tales, and more. Users can help create new articles, expand or translate from a generated list of suggested articles.

Organisers are requested to work on the following action items to sign up their communities for the project:

  1. Create a page for the contest on the local wiki.
  2. Set up a campaign on CampWiz tool.
  3. Create the local list and mention the timeline and local and international prizes.
  4. Request local admins for site notice.
  5. Link the local page and the CampWiz link on the meta project page.

This year, the Wiki Loves Folklore Tech Team has introduced two new tools to enhance support for the campaign. These tools include the Article List Generator by Topic and CampWiz. The Article List Generator by Topic enables users to identify articles on the English Wikipedia that are not present in their native language Wikipedia. Users can customize their selection criteria, and the tool will present a table showcasing the missing articles along with suggested titles. Additionally, users have the option to download the list in both CSV and wikitable formats. Notably, the CampWiz tool will be employed for the project for the first time, empowering users to effectively host the project with a jury. Both tools are now available for use in the campaign. Click here to access these tools

Learn more about the contest and prizes on our project page. Feel free to contact us on our meta talk page or by email us if you need any assistance.

We look forward to your immense coordination.

Thank you and Best wishes,

Feminism and Folklore 2024 International Team

Stay connected  

--MediaWiki message delivery (гутаркі) 10:26, 18 студзеня 2024 (+03)[адказаць]

Wiki Loves Folklore is back!

Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Dear Wiki Community, You are humbly invited to participate in the Wiki Loves Folklore 2024 an international photography contest organized on Wikimedia Commons to document folklore and intangible cultural heritage from different regions, including, folk creative activities and many more. It is held every year from the 1st till the 31st of March.

You can help in enriching the folklore documentation on Commons from your region by taking photos, audios, videos, and submitting them in this commons contest.

You can also organize a local contest in your country and support us in translating the project pages to help us spread the word in your native language.

Feel free to contact us on our project Talk page if you need any assistance.

Kind regards,

Wiki loves Folklore International Team

-- MediaWiki message delivery (гутаркі) 10:26, 18 студзеня 2024 (+03)[адказаць]

Vote on the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Hello all,

I am reaching out to you today to announce that the voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) Charter is now open. Community members may cast their vote and provide comments about the charter via SecurePoll now through 2 February 2024. Those of you who voiced your opinions during the development of the UCoC Enforcement Guidelines will find this process familiar.

The current version of the U4C Charter is on Meta-wiki with translations available.

Read the charter, go vote and share this note with others in your community. I can confidently say the U4C Building Committee looks forward to your participation.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 21:08, 19 студзеня 2024 (+03)[адказаць]

Last days to vote on the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Hello all,

I am reaching out to you today to remind you that the voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) charter will close on 2 February 2024. Community members may cast their vote and provide comments about the charter via SecurePoll. Those of you who voiced your opinions during the development of the UCoC Enforcement Guidelines will find this process familiar.

The current version of the U4C charter is on Meta-wiki with translations available.

Read the charter, go vote and share this note with others in your community. I can confidently say the U4C Building Committee looks forward to your participation.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 20:00, 31 студзеня 2024 (+03)[адказаць]

Announcing the results of the UCoC Coordinating Committee Charter ratification vote

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Dear all,

Thank you everyone for following the progress of the Universal Code of Conduct. I am writing to you today to announce the outcome of the ratification vote on the Universal Code of Conduct Coordinating Committee Charter. 1746 contributors voted in this ratification vote with 1249 voters supporting the Charter and 420 voters not. The ratification vote process allowed for voters to provide comments about the Charter.

A report of voting statistics and a summary of voter comments will be published on Meta-wiki in the coming weeks.

Please look forward to hearing about the next steps soon.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 21:23, 12 лютага 2024 (+03)[адказаць]

Ukraine's Cultural Diplomacy Month 2024: We are back!

Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Hello, dear Wikipedians!

Wikimedia Ukraine, in cooperation with the MFA of Ukraine and Ukrainian Institute, has launched the forth edition of writing challenge "Ukraine's Cultural Diplomacy Month", which lasts from 1st until 31st March 2024. The campaign is dedicated to famous Ukrainian artists of cinema, music, literature, architecture, design and cultural phenomena of Ukraine that are now part of world heritage. We accept contribution in every language! The most active contesters will receive prizes.

We invite you to take part and help us improve the coverage of Ukrainian culture on Wikipedia in your language! Also, we plan to set up a banner to notify users of the possibility to participate in such a challenge! ValentynNefedov (WMUA) (talk)

Report of the U4C Charter ratification and U4C Call for Candidates now available

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Hello all,

I am writing to you today with two important pieces of information. First, the report of the comments from the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) Charter ratification is now available. Secondly, the call for candidates for the U4C is open now through April 1, 2024.

The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members are invited to submit their applications for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.

Per the charter, there are 16 seats on the U4C: eight community-at-large seats and eight regional seats to ensure the U4C represents the diversity of the movement.

Read more and submit your application on Meta-wiki.

On behalf of the UCoC project team,

RamzyM (WMF) 19:25, 5 сакавіка 2024 (+03)[адказаць]

Wikimedia Foundation Board of Trustees 2024 Selection

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Dear all,

This year, the term of 4 (four) Community- and Affiliate-selected Trustees on the Wikimedia Foundation Board of Trustees will come to an end [1]. The Board invites the whole movement to participate in this year’s selection process and vote to fill those seats.

The Elections Committee will oversee this process with support from Foundation staff [2]. The Board Governance Committee created a Board Selection Working Group from Trustees who cannot be candidates in the 2024 community- and affiliate-selected trustee selection process composed of Dariusz Jemielniak, Nataliia Tymkiv, Esra'a Al Shafei, Kathy Collins, and Shani Evenstein Sigalov [3]. The group is tasked with providing Board oversight for the 2024 trustee selection process, and for keeping the Board informed. More details on the roles of the Elections Committee, Board, and staff are here [4].

Here are the key planned dates:

  • May 2024: Call for candidates and call for questions
  • June 2024: Affiliates vote to shortlist 12 candidates (no shortlisting if 15 or less candidates apply) [5]
  • June-August 2024: Campaign period
  • End of August / beginning of September 2024: Two-week community voting period
  • October–November 2024: Background check of selected candidates
  • Board's Meeting in December 2024: New trustees seated

Learn more about the 2024 selection process - including the detailed timeline, the candidacy process, the campaign rules, and the voter eligibility criteria - on this Meta-wiki page, and make your plan.

Election Volunteers

Another way to be involved with the 2024 selection process is to be an Election Volunteer. Election Volunteers are a bridge between the Elections Committee and their respective community. They help ensure their community is represented and mobilize them to vote. Learn more about the program and how to join on this Meta-wiki page.

Best regards,

Dariusz Jemielniak (Governance Committee Chair, Board Selection Working Group)

[1] https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Wikimedia_Foundation_elections/2021/Results#Elected

[2] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Committee:Elections_Committee_Charter

[3] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Minutes:2023-08-15#Governance_Committee

[4] https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_elections_committee/Roles

[5] Even though the ideal number is 12 candidates for 4 open seats, the shortlisting process will be triggered if there are more than 15 candidates because the 1-3 candidates that are removed might feel ostracized and it would be a lot of work for affiliates to carry out the shortlisting process to only eliminate 1-3 candidates from the candidate list.

MPossoupe_(WMF)22:56, 12 сакавіка 2024 (+03)[адказаць]

Вашая вікі неўзабаве пяройдзе ў стан толькі для чытаньня

Trizek (WMF), 03:00, 15 сакавіка 2024 (+03)[адказаць]

CEE Hub Office Hour, Catch Up session and other announcements

Hi everyone,

We want to inform you about the upcoming calls/sessions that CEE Hub will organise, along with some small announcements of the other sessions that may be interesting for some of you.

First of all, we are inviting you to the next CEE Hub Office Hour dedicated this time to the Microgrants, which will be held on Monday (22 April) at 18:00 CEST (register here).

Also, we are making early announcement of the next Catch Up dedicated to the Annual Plan of the Wikimedia Foundation for the period 2024/25, where you will have a chance to hear introduction about this plan directly from the CEO of the WMF, along with CEE Hub updates and later during the call Q&A session of 20 minutes. This session will be held on Wednesday (8 May) at 19:00 CEST (register here).

Additionally, during this Friday (19 April) at 19:30 CEST at Wikimedia Summit in Berlin will be organised a regional CEE meet-up with hybrid option, so you can join remotely as well (Google Meeting ID).

Please use the registration pages on Meta for the CEE Hub Office Hour and CEE Catch Up session, so you will get a link directly.

___________________________________

At the end, if you are interested to hear more about Wikipedia Library and how this works, that every Wikimedia user with an active account for at least 6 months, contributed at least 500 times to Wikimedia projects, made at least 10 edits in the past month, and not be currently blocked from writing on any Wikimedia project, can have an access to the Wikipedia Library, you can attend one of two possible Let’s Connect learning clinics:

* Time zone 1 Registration link here (April 23rd,  18:00 CEST)

* Time zone 2 Registration link here (April 26th, 09:00 CEST)

If you need more information about these sessions, you can contact Gorana Gomirac (gorana.gomirac@vikimedija.org).

Vote now to select members of the first U4C

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Dear all,

I am writing to you to let you know the voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is open now through May 9, 2024. Read the information on the voting page on Meta-wiki to learn more about voting and voter eligibility.

The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members were invited to submit their applications for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.

Please share this message with members of your community so they can participate as well.

On behalf of the UCoC project team,

RamzyM (WMF) 23:20, 25 красавіка 2024 (+03)[адказаць]

Sign up for the language community meeting on May 31st, 16:00 UTC

Hello all,

The next language community meeting is scheduled in a few weeks - May 31st at 16:00 UTC. If you're interested, you can sign up on this wiki page.

This is a participant-driven meeting, where we share language-specific updates related to various projects, collectively discuss technical issues related to language wikis, and work together to find possible solutions. For example, in the last meeting, the topics included the machine translation service (MinT) and the languages and models it currently supports, localization efforts from the Kiwix team, and technical challenges with numerical sorting in files used on Bengali Wikisource.

Do you have any ideas for topics to share technical updates related to your project? Any problems that you would like to bring for discussion during the meeting? Do you need interpretation support from English to another language? Please reach out to me at ssethi(__AT__)wikimedia.org and add agenda items to the document here.

We look forward to your participation!

MediaWiki message delivery 00:22, 15 траўня 2024 (+03)[адказаць]

Feedback invited on Procedure for Sibling Project Lifecycle

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Калі ласка, дапамажыце перакласьці на вашую мову

Dear community members,

The Community Affairs Committee (CAC) of the Wikimedia Foundation Board of Trustees invites you to give feedback on a draft Procedure for Sibling Project Lifecycle. This draft Procedure outlines proposed steps and requirements for opening and closing Wikimedia Sibling Projects, and aims to ensure any newly approved projects are set up for success. This is separate from the procedures for opening or closing language versions of projects, which is handled by the Language Committee or closing projects policy.

You can find the details on this page, as well as the ways to give your feedback from today until the end of the day on June 23, 2024, anywhere on Earth.

You can also share information about this with the interested project communities you work with or support, and you can also help us translate the procedure into more languages, so people can join the discussions in their own language.

On behalf of the CAC,

RamzyM (WMF) 05:25, 22 траўня 2024 (+03)[адказаць]